Demir Eksikliği Olanlar Neler Yemeli?
2 Eki, 2017 12:03 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Olanlar Neler Yemeli?

Demir Eksikliği Olanlar Neler Yemeli?

demir eksikliği olan kişilerin yemesi gereken besinlerDemir Eksikliği Olanlar Neler Yemeli?

Vücudumuzun sağlığını koruması ve diğer hastalıklara davetiye çıkarmaması için çok önemli bir mineral olan demir, günlük olarak alınması gereken miktarın altına inildiğinde ve uzun süre alınmadığında demir eksikliğine sebep olmaktadır. Birazdan anlatacağımız besinler demir eksikliği problemi yaşayan insanlar tarafından tüketilmesi gereken, tüketildiği takdirde günlük demir ihtiyacını önemli ölçüde karşılayabilen besinlerdir.

Eğer halsizlik, baş ağrısı ve dönmesi, bağışıklık sisteminizde güçsüzlük, yorgunluk, saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi belirtiler yaşıyorsanız, büyük ihtimal demir mineralinizde azalma söz konusudur. Demir eksikliği sağlıksız beslenme ve bu beslenmeyi uzun süre devam ettirme sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücudumuz günlük olarak belli bir oranda demire ihtiyaç duyar ve kişi bunu yerine getirmediğinde depolanan demir devreye girer. Kişi demir açısından zayıf bir beslenme alışkanlığına sahipse depolanan demir biteceğinden dolayı belirtiler baş gösterir.

Demir Eksikliği Olanların Yemesi Gereken Besinler

Demir eksikliği problemi yaşayan kişilerin bu hastalığı önlemek ve iyileştirmek için tüketmesi gereken en önemli besinleri aşağıda listeledik. Uzman tavsiyelerine dayanan bu listedeki besinler, içerdikleri demir minerali ve demir emilimine yardımcı vitaminlerle sizlere yardımcı olacaktır.

C Vitamini: Turunçgiller

C vitaminin demir eksikliğiyle olan temel bağlantısı ise emilimi arttırıp demir mineralinin etkilerini tam anlamıyla göstermesini sağlamaktır. Yani demir mineralinin yanında c vitamini tüketmek, vücutta sağladığı reaksiyonu ciddi ölçüde arttıracak ve tedavi sürecini kısaltacaktır. İçerisinde c vitamini barındıran portakal, greyfurt, limon ve mandalina, demir emilimini arttırmaya yardımcı olacaktır.

C Vitamini ve Demir Kaynağı: Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler hem c vitamini barındırır hem de demir minerali. C vitamini emilimi arttırırken demir minerali de doğrudan vücuda yansır. Bu hastalığa kapılmış kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken besin kategorisindedir. Brokoli, lahana, ıspanak, kıvırcık benzeri yeşil yapraklı sebze tüketimini arttırdığınız takdir de çok verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Muz

Her ne kadar bilinmese de, muz içerisinde ciddi oranda demir barındırır. Muz seçiminde bulunurken olgunlaşmış ve hatta yumuşamaya başlamış olursa çok daha iyi olur. Düzenli olarak muz tüketerek demir seviyenizi düzeltmeye yardımcı olabilirsiniz.

Demir İçeren Baharat: Kekik

Çorbalarınıza yemeklerinize serpebileceğiniz demir içeren nefis baharatımız ise kekik. Doğrudan almak istiyorsanız, kaynatıp çay olarak tüketebilir, ya da bir tutam çiğ şekilde yutabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gıdaları düzenli bir şekilde tüketip, hayatınıza dahil ettiğiniz sürece, demir dengenizi düzelteceğinizden şüpheniz olmasın. Belirtileri çok yoğun bir şekilde yaşıyorsanız, doktor kontrolünde takviyeler de alabilir, sağlığınıza daha doğru bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Demir İçeren Yiyecekler Geniş Liste İçin Tıklayınız

Demir Eksikliği Anemisine İyi Gelen Yiyecekler İçin Tıklayınız

İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği Kürü İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Ecuaxon

    Verdiğiniz bilgileri için teşekkürler. Dönem dönem demir eksikliği sıkıntısı yaşıyorum. Yazınızda belirttiğiniz meyve ve sebzeler gerçekten bu sıkıntının çözümü için gerekli. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara tavsiye ederim.

    • access_time 8 Kas 2017, 8:34
    • Cevapla