Demir Eksikliği Önlemeye Yardımcı 10 Gıda
18 Eyl, 2017 21:06 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Önlemeye Yardımcı 10 Gıda

Demir Eksikliği Önlemeye Yardımcı 10 Gıda

demir eksikliğini önleyen gıdalarDemir Eksikliği Önlemeye Yardımcı 10 Gıda

Demir eksikliği, dünyadaki beslenme yetersizliğinin en yaygın sonucudur. Demir eksikliği çocuklarda anemiye ve bilişsel (öğrenme) gecikmelere neden olabilir. Anemi hafif veya şiddetli olabilir, bazen kan nakli gerekir. Çoğu insan için, demir eksikliğini önlemenin anahtarı günlük öğünlerden yeterli miktarda demir sağlanmasıdır.

Bu yazımızda demir içeriği zengin bazı gıdaları inceleyeceğiz. Karaciğer bu listeye dahil değildir. Mükemmel bir demir kaynağı olmasına rağmen, aynı zamanda kolesterol açısından da yüksektir.

 1. Et

Genellikle sığır etinden sıkça söz ediyoruz ancak tavuk, kuzu, domuz ve hindi eti de zengin demir kaynağıdır. Et, vücudun daha kolay emdiği heme demir içerir, yani bu gıdalardan alacağınız demir oranı daha yüksektir. Et tüketemiyor musunuz? Üzülmeyin okumaya devam edin.

 1. Kabuklu Deniz Hayvanları

Karides ve istiridye gibi kabuklu deniz canlıları da heme demir içerir, yani kolayca emilir.

Vejeteryan mısınız? Endişelenmeyin, daha fazla seçenek geliyor.

 1. Soya Peyniri

Soya peyniri, iyi miktarda demir içeren büyük bir protein kaynağıdır. Ancak kalsiyum içeren gıdalarla birlikte tüketmekten kaçının, zira demir emilimini azaltabilir.

 1. Fasulye

Büyük bir protein kaynağı olmanın yanı sıra fasulye (pinto fasulye, siyah fasulye, mercimek ve börek fasulyesi de dahil olmak üzere) iyi bir demir kaynağıdır.

 1. Brokoli

Demir takviyesi akla geldiğinde brokoli süper bir yardımcı sebzedir. İyi bir demir kaynağı olmanın yanı sıra demir emilimini kolaylaştıran C vitamini de içerir.

 1. Sebzeler

Birden fazla sebze, yeşil, yapraklı sebzeler de dahil olmak üzere iyi bir demir kaynağıdır; özellikle yeşil fasulye ve domates. Domates suyu, demir içeren birkaç meyve suyundan biridir.

 1. Kurutulmuş Meyveler

Kurutulmuş kayısı, şeftali, kuru erik ve kuru üzümlerin içinde demir bulunur. Ayrıca bunlar lezzetli atıştırmalıklar olarak keyifle tüketilebilir.

 1. Kuruyemişler / Fındık

Kaju fıstığı, fındık, antep fıstığı ve badem gibi pek çok fındık demir içermektedir. Bu nedenle, besleyici bir atıştırmalık olarak her gün bir avuç yiyin. Yanlarına biraz kurutulmuş meyve de ekleyerek demir alımını artırabilirsiniz.

 1. Kabak Çekirdeği

Pepit olarak da bilinen kabak çekirdeği, zengin bir demir kaynağıdır. Kavurarak tüketmeyi tercih ediyorsanız çok fazla kavrulmuş olmamasına dikkat edin çünkü demir miktarını azaltabilirsiniz. Akşamları küçük bir tabak az kavrulmuş veya çiğ kabak çekirdeğini demir takviyesi olarak keyifle tüketebilirsiniz.

 1. Ekmek ve Tahıllar

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer ülkelerde, unlar vitamin ve demir içeren minerallerle zenginleştirilmiştir. Mineral içeren unlu gıdalara; ekmek, tahıl, makarna gibi tahıllı yiyecekler örnek gösterilebilir. Aklınızda bulunmalıdır ki; kepekli gıdalar diğer tahıllılardan daha fazla demir içerir.

Teknik olarak demir içermeseler de, C Vitamini bakımından zengin meyveler (portakal, limon, karpuz, kivi) öğünlerinizden daha fazla demir absorbe etmenize yardımcı olur. Bu nedenle, daha etkili bir sonuç için bunları demir açısından zengin öğünlerinize ekleyin.

Umarız bu tavsiyelerle demir eksikliğini önlemede başarılı olursunuz. Süt ürünlerinin bu listede olmadığını unutmamak önemlidir. Süt ürünleri, aynı anda yenen diğer gıdalardaki demir emilimini engelleyen kalsiyum içerir. Sütün fazla miktarda tüketilmesi (günlük 3 bardaktan fazla), gıdalardaki demirin yeterince emilimini önleyebilir. Ayrıca kahve ve çay gibi tanenler içeren içecekler demir emilimini engelleyebilir. Demir eksikliğiniz anemi oluşturacak kadar şiddetli ise, diyetinizi tek başına değiştirmek demir eksikliğini tam olarak düzeltmez. Tedavi seçeneklerini mutlaka doktorunuzla görüşün.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Anemisine İyi Gelen Besinler

Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Özet
Demir Eksikliği Önlemeye Yardımcı 10 Gıda
Konu Başlığı
Demir Eksikliği Önlemeye Yardımcı 10 Gıda
Site İçeriği
Çoğu insan için, demir eksikliğini önlemenin anahtarı günlük öğünlerden yeterli miktarda demir sağlanmasıdır.
Yazar
Yayımlayan
Demir Eksikligi
Site Sahibi Logo

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. Burak

  Çok değerli bilgiler. Demir eksikliğinden verilen ilaçlar genelde kabız ediyor ve bu yüzden kullanması sıkıntı oluyor. En güzeli doğal yollardan problemi çözmek. İlaç ile çözüm aradığımızda kalıcılığı daha az oluyor. Ama doğal yollardan edinilen demir, demir eksikliğinde daha başarılı oluyor.

  • access_time 8 Kas 2017, 9:06
  • Cevapla