Demir Eksikliği Önlenebilir Mi?
6 Oca, 2018 23:25 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Önlenebilir Mi?

Demir Eksikliği Önlenebilir Mi?

Demir Eksikliği Önlenebilir Mi?

Demir önemlidir çünkü vücudunuz genelinde yeterli oksijen almanıza yardımcı olur. Vücudunuz hemoglobin yapmak için demiri kullanıyor. Hemoglobin, alyuvarlarınızın bir parçasıdır. Hemoglobin vücudunuza oksijen taşır. Yeterli demir alımı olmadığında, vücudunuz daha az ve daha küçük kırmızı kan hücresi üretir. Bu durumda vücudunuz daha az hemoglobine sahiptir ve yeterli oksijen alamazsınız.

Demir eksikliği aneminin en yaygın nedenidir.

Demir eksikliği anemisine neden olan şey nedir?

Demir eksikliği anemisi, vücuttaki düşük demir seviyelerinden kaynaklanır. Demir seviyeniz düşük olabilir:

Ağız kanamalarının olması.

Gıdalarınızda yeterli miktarda demir bulunmaması. Bu, küçük çocuklar, gençler ve hamile kadınlar gibi çok miktarda demir ihtiyacı olan insanlarda olabilir.

İç kanama olması. Bu kanama, ülser, hemoroit veya kanser gibi sorunlardan kaynaklanabilir. Bu kanama düzenli aspirin kullanımıyla da meydana gelebilir. Vücut içinde kanama menopozdan sonra erkeklerdeki ve kadınlarda demir eksikliği anemisinin en yaygın nedenidir.

Vücudun demir üretememesi. Çölyak hastalığınız varsa veya midenizin veya ince bağırsağınızın bir kısmını alındıysa, bu sorun ortaya çıkabilir.

Semptomlar neler?

Anemi belirtilerini fark etmeyebilirsiniz, çünkü yavaş gelişir ve belirtiler hafif olabilir. Aslında, anemi kötüleşene kadar onları fark etmeyebilirsiniz. Anemi kötüleşirken şunlar meydana gelebilir:

Zayıf hissetmek.

Başın dönmesi.

Baş ağrıları.

Soluk görünüm.

Nefes darlığı.

Konsantre olmakta zorlanma.

Anemi bulunan bebekler ve küçük çocuklar:

Kısa bir dikkat süresi vardır.

Normalden daha yavaş büyürler.

Konuşma becerileri yavaş gelişir.

Çocuklarda anemi, zihinsel ve davranışsal sorunların uzun sürmemesi için acilen tedavi edilmelidir.

Demir eksikliği anemisi nasıl teşhis edilir?

Anemi olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Doktorunuz fiziki muayene yapacak ve tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz testleri yapmak için kanınızı alacaktır. Bu testler, kırmızı kan hücrelerinize bakmak için eksiksiz bir kan sayımı ve kandaki demir miktarını gösteren bir demir testi içerebilir.

Doktorunuz ayrıca, aneminize neyin neden olduğunu bulmak için testler yapabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz muhtemelen demir takviyeli hapları almalı ve anemiyi tedavi etmek için demir bakımından zengin gıdalar yemelisiniz. Çoğu kişi, demir haplarını aldıktan birkaç gün sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar. Ancak daha iyi hissettirseniz bile hapları almayı bırakmayın.

Doktorunuzu görmeden demir hapları almayınız. Önce doktorunuzla konuşmadan demir hapları alırsanız, haplar kanınızda demir zehirlenmesi yaşanmasına neden olabilir. Düşük demir seviyeniz, kanayan ülser veya kolon kanseri gibi ciddi bir sorundan kaynaklanabilir. Bu diğer sorunların demir haplarına göre farklı tedavilere ihtiyacı var.

Demir eksikliği anemisini önleyebilir misiniz?

Her gün demir içeren gıdalar yiyerek anemiyi önleyebilirsiniz. Demir açısından zengin gıdalar et, sebze ve demirle güçlendirilmiş tahıllar gibi gıdaları içerir.

Bebeklerde ve çocuklarda anemiyi önlemek için doktorunuzdan uygun bir diyet programı isteyebilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. mehmet

    uzun süredir bu konu hakkında sıkıntılar yaşayan biriyim. tedavisi çok uzun ve yorucu bir süreç alıyor. yazının sonundada dediğiniz gibi galiba en önemlisi gıdalarla anemiyi önlemeye çalışmak

    • access_time 8 Oca 2018, 20:26
    • Cevapla