Demir Eksikliği Tedavisine Genel Bakış-2
11 Oca, 2018 13:02 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Tedavisine Genel Bakış-2

Demir Eksikliği Tedavisine Genel Bakış-2

Demir Eksikliği Tedavisine Genel Bakış-2

Demir eksikliği anemisinin tedavisinde amaç, demir düzeylerini ve sağlıklı RBC’leri üretmek ve dokulara oksijen akışını artırmaktır. Demir preparatları enjeksiyonla veya daha büyük çocuklarda oral yoldan ilave olarak verilebilir. Oral demir takviyesi ile birlikte C vitamini almak demirin daha iyi emilmesini sağlamak için bir yöntem olarak kabul edilir. Demir takviyeleri almak hassas bireylerde kabızlık, ishal, kramp veya kusma gibi yan etkiler yapabilir. Demirin enjeksiyonları ve infüzyonları demir emilimi zayıf olan bireylere verilebilir. Demir eksikliği anemisinin tedavisi bazen demir takviyesinden daha fazlasını gerektirir. Demir eksikliği hemoroit veya gastrointestinal kanama ile provoke edildiğinde, örneğin tekrarlayan demir eksikliği anemisini önlemek için ameliyat gerekebilir. Demir eksikliği, aspirin alımından kaynaklanan kanamalarla provoke edildiğinde, aspirin kullanımına son verilir. Enfeksiyonunların neden olduğu demir eksikliği, parazitin ortadan kaldırılması için ilaç tedavisi gerektirir.

Alternatif tedavi

C vitamininin, diyet ve demir takviyelerinde demiri emmeye yardımcı olduğu kaydedilmiştir. Dökme demir tavada pişirme, az miktarda emilebilir demirin diyet içine sızıntı yapmasına neden olabilir. Yumurta, balık, karaciğer, et, kümes hayvanı yemi, yeşil yapraklı sebzeler, kepekli tahıllar ve zenginleştirilmiş veya tam tahıllı ekmek ve tahıllarda bulunan demir dışında, iyi besin kaynakları arasında siyah çörek pekmezi, bira mayası ve bazı deniz sebzeleri bulunur. Demir eksikliği anemisi olan kişilere, yonca, dulavratotu, karahindiba, dong quai, mulein ve ısırgan otu gibi bitki takviyeleri önerilir. Bunlar tentür, çay veya kapsül olarak tüketilebilir.

Beslenme kaygısı

Azalan diyette demir alımı, demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinde katkıda bulunan bir faktördür. Bununla birlikte, diyet için yeterli miktarda demir ekleyeceğinize karar vermek, yalnızca hangi gıdaları içerdiğine değil, vücut tarafından emilim ve kullanım için fonksiyonel gıdaya da bağlıdır. Biyoyararlanım, gastrointestinal sistem yoluyla kan dolaşımına başarılı bir şekilde absorbe edilen diyet demirinin yüzdesini ifade eder. Emilen demir dışkıda kaybolur. Genellikle, meyveler, sebzeler ve tahıllarda demir biyoyararlanımı etin demir mevcudiyetinden düşüktür. Etlerin, balıkların, tavukların ve karaciğerlerin yüzde 20-30’unda demir sürekli olarak bulunduğu halde, bitkilerde demir bulunabilirliği , bazı istisnalar dışında sadece yüzde 1 ila 10 aralığındadır.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Anemisi Tedavi Edilebilir Mi?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *