Demir Eksikliği Tedavisine Genel Bakış
5 Oca, 2018 15:30 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Tedavisine Genel Bakış

Demir Eksikliği Tedavisine Genel Bakış

Demir Eksikliği Tedavisine Genel Bakış

Bir kişiye demir eksikliği teşhisi konduktan sonra demir depoları düzenli olarak doldurulmalıdır. Amaç, demir eksikliğini gidermek ve vücut demir depolarını doldurmaktır. Demir takviyeleri (tabletler, sıvılar, süspansiyonlar veya eliksirler) şeklinde ağızdan demir alarak veya demirin doğrudan damara (damar içine veya IV’e) geçmesi yoluyla bu elde edilebilir. Genel olarak, ilk yaklaşım oral demir değişimini sürdürmektir. Bir takım oral demir preparatları mevcuttur ve yaygın preparatların bazıları, ticari isimleri ve içerdiği elemental demir miktarı şeklinde düzenmiştir. Oral demir takviyelerinin, gastrointestinal yan etkileri mide bulantısı, şişkinlik ve kabızlık olarak sıklıkla kullanımlarını sınırlar. Yan etkiler, elementel demir miktarı ile ilişkili gibi görünmektedir ve bu nedenle daha az elementer demir içeren preparatlar daha iyi tolere edilebilirler. Hemoglobin normale döndükten sonra, vücuttaki toplam demir miktarında hala bir eksiklik varsa vücuttaki eksik demir depolarının yerine 6 ay daha demir takviyesi yapılması önerilir.

Şiddetli demir eksikliği anemisi olan veya sık / şiddetli kanamalı bireylerde demir eksikliğini tedavi etmek için oral demir uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda ve oral demir tolere edemeyen kişilerde intravenöz demir ile tedavi düşünülmelidir. Birkaç intravenöz demir preparatı şu anda mevcuttur. Kişinin demir eksikliğini gidermek için gereken intravenöz demir dozlarının sayısı kullanılan preparatın durumuna göre değişir. Mevcut ilaçlar ve içerdikleri demir miktarı daha önceki yazılarımızda belirtilmiştir. Dikkate değer daha az demir ihtiva eden preparatlar (Ferrlicit, Venofer, vb.) Daha çabuk infüzyon avantajına sahiptir. Öte yandan demir dekstran preparatları (INFeD, Dexferrum) uygulamak birkaç saat sürer, ancak tüm demir eksikliğini tek bir infüzyonla değiştirme seçeneği sunar. Kullanılan preparat ne olursa olsun, intravenöz demir alerjik reaksiyonlarla ilişkilendirilebilir. Bazı preparatlar, küçük bir test dozunun kullanılması ve antihistaminlerle (örneğin Benadryl) ön tedavi gerektirir.

Demir değişimini takiben, 2-4 hafta içinde hemoglobinde bir artış görülebilir. Oral ya da intravenöz demirle yapılan tedavinin anemiyi düzeltmeyeceğini bilmek önemlidir. Bu nedenle semptomatik anemi olan bireylerin semptomlarını iyileştirmek için ilk kan nakli yaptırmaları gerekebilir. İmplante edilen kırmızı kan hücreleri demir içerirken (yaklaşık 250 mg / birim kan) demir eksikliğini düzeltmek için tek başına yetersizdir.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *