Demir Eksikliği Tıbbi Açıklaması
11 Oca, 2018 12:43 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Tıbbi Açıklaması

Demir Eksikliği Tıbbi Açıklaması

Demir Eksikliği Tıbbi Açıklaması

Demir eksikliği anemisi, normalden düşük seviyelerde demirin neden olduğu anemi ile ilgilidir. Bu tür anemi, yetersiz eritropoez, kemik iliğinin devam eden sağlıklı kırmızı kan hücreleri (RBC) üretme sürecinden kaynaklanır. Küçük (mikrositik) RBC’lerin üretimi ile karakterizedir. Bir mikroskopta incelendiğinde, RBC’ler hemoglobin’in ana bileşenini oluşturan, demir içeren protein ve renklendirici pigment olan heme yokluğunda soluk veya açık renkli görünürler. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, aynı zamanda mikrositer anemi olarak da adlandırılır.

Anemi, anormal derecede düşük sağlıklı RBC seviyeleri veya düşük hemoglobin (Hgb) seviyeleri ile karakterize bir kan hastalığıdır, bu da vücuttaki dokulara oksijen veren RBC’lerdeki demir içeren proteintir. Kan hücresi hacmi (hematokrit) bazı anemilerde de azalabilir, ancak bu yalnızca demir eksikliği anemisinde söz konusu değildir. Bu kan parametrelerinin herhangi birinin veya tümünün azaltılması, kan dolaşımı yoluyla oksijenin vücudun organlarına gerekli şekilde verilmesini azaltır. Demir, kan dolaşımında bulunan, büyüme, enzim gelişimi ve fonksiyonu, sağlıklı bir bağışıklık sistemi, enerji seviyeleri ve kas gücü için gerekli olan bir maddedir. Hemoglobin ve kas dokusunda hemoglobin tipi olan miyoglobin’in önemli bir bileşenidir.

Demir eksikliği anemisi, demir içeriği düşük kırmızı et tüketimi ve gıda takviyesi uygulamalarının tüm dünyada en sık görülen anemi çeşididir. Tropik iklimlerde gelişmekte olan ülkelerde, demir eksikliği anemisinin en yaygın nedeni kancalı kurt olarak bilinmektedir.

Demir eksikliği anemisinin başlaması yavaştır ve erken belirtilere sahip olmayabilir. Eksiklik, vücudun demir depolaması tükendiğinde başlar ve yiyecek veya diğer kaynaklardan elde edilenlerden daha fazla demir kanama veya malabsorbsiyon yoluyla kaybedilir. Azalan demir depoları kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaçlarını karşılayamadığı için daha az kırmızı kan hücresi gelişir. Aneminin bu erken safhasında, kırmızı kan hücreleri normal görünür, ancak sayıları azalır. Nihayetinde vücut, karakteristik olarak küçük boyutta (sfositoz) daha fazla kırmızı kan hücresi üreterek demir eksikliğini telafi etmeye çalışır. Anemi semptomları, özellikle zayıflık ve yorgunluk bu aşamada gelişir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *