Demir Eksikliği ve Anemi Arasındaki Fark
3 Ara, 2017 16:22 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Anemi Arasındaki Fark

Demir Eksikliği ve Anemi Arasındaki Fark

Demir eksikliği ve anemi arasındaki farkDemir Eksikliği ve Anemi Arasındaki Fark

“Demir eksikliği” ve “anemi” terimleri, günlük konuşmada birbirinin yerine kullanılabilir, bu da düşük demir seviyeleri ile mücadele eden insanlar için kafa karıştırıcı olabilir.

Demir eksikliğinin belirtileri, durumun ciddiyetine dayalı olarak mutlaka anemi teşhisi koymayabilir. Bu özellikle sporcular için önemli bir ayrımdır çünkü daha ağır bir anemi vakası olan bir kişiye kıyasla minör bir demir eksikliği olan birisi için tedavi türü ve seviyesi farklı olacaktır.

Bu yazıda bir demir eksikliği ve anemi arasındaki farkın nasıl bilineceği ve iki koşul arasında ayırımı yapmanın neden önemli olduğunu tartışacağız.

Demir Eksikliği İşaretleri

Çoğu zaman, demir eksikliğinin ilk işaretleri baş dönmesi, zayıflık, baş ağrıları ve yorgunluktur. Demir eksikliği olan insanlarda da sıklıkla ağız kurur ve dudaklarda çatlak oluşur, her zamankinden daha soğuk hissedilir ve günlük işleri yaparken nefes darlığı görülür. Demir eksikliği genel olarak bir hastalık değil, daha ziyade bir malnütrisyon şeklidir.

Demir Eksikliği Hastalıkları

Demir eksikliği anemisi ve kronik hastalığın anemi de dahil olmak üzere düşük demir seviyelerinden kaynaklanan çok sayıda demir eksikliği hastalığı vardır. Bu koşullardan birincisi sürekli düşük demir seviyeleri içerirken, sonucu genellikle inflamatuvar bir durum, otoimmün hastalık, kanser veya böbrek hastalığı ile seyreden çok faktörlü bir anemidir. Kronik hastalık olan anemi, diyet yoluyla tamamen düşük demir alımı yerine başka bir altta yatan durumun bir sonucudur.

Anemi belirtileri

Basitçe söylemek gerekirse, anemi demir eksikliğinin çok daha şiddetli bir şeklidir. Vücutta azaltılmış kırmızı kan hücrelerinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bir demir eksikliği derhal tedavi edilmediğinde, anemi oluşturabilir. Anemi semptomları, daha az şiddetli demir eksikliği semptomlarına benzer ancak tipik olarak daha belirgin ve şiddetli olacaktır.

Demir Eksikliği ve Anemi Tedavisi

Bir kişinin anemisinin nedeni demir seviyesinin düşük olduğu tespit edilirse, bu koşulların her ikisinin de tedavisi benzerdir. Yüksek potensiyel bir demir takviyesi demirdeki kanı geri kazandırabilir ve düşük demir kaynaklı semptomları azaltabilir. Kan transfüzyonları veya demir infüzyonları ağır anemi vakalarında uygulnabilir, ancak genellikle küçük demir eksiklikleri için araştırılmamış olabilir. Bu arada, diyet değişiklikleri, demir eksikliği olan bireylerin demir seviyelerini korumasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda uzun vadeli sağlık için demir emilimine yardımcı olabilir.

Mutlaka Okuyunuz: Demir İnfüzyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *