Demir Eksikliği ve B12 Vitamini Arasındaki İlişki
1 Ara, 2017 21:17 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve B12 Vitamini Arasındaki İlişki

Demir Eksikliği ve B12 Vitamini Arasındaki İlişki

Demir eksikliği ve B12 arasındaki ilişkiDemir Eksikliği ve B12 Vitamini Arasındaki İlişki

Demir ve B-12 vitamini metabolizma, emilim, bağışıklık ve enzimlerin, hormonların ve hemoglobin üretimini içeren kritik biyolojik fonksiyonları kolaylaştırır. Demir ve B-12 vitamininin vücutta tükenmesi, anemi adı verilen bir duruma neden olabilir. Semptomlar hafif ila şiddetli olabilir, ancak diyet ve takviyeler ile düzeltilebilir.

Demir

Demir minerali, kandaki protein hemoglobinin önemli bir parçasıdır. Hemoglobin, oksijeni akciğerlerden vücuttaki organlara ve kaslara taşımak için kan dolaşımındaki demir ile birleşir. Demir, enzimlerin, hormonların ve proteinin üretimine yardımcı olur ve normal büyüme, sindirim ve bağışıklık fonksiyonu için gereklidir. Kadınlar menstruasyon sırasında çok miktarda demir kaybeder; Bu nedenle, ihtiyaçları erkeklerin iki katıdır. Demir eksiklikleri zayıf beslenme alışkanlıklarının, kan kaybının ve zayıf bağırsak emiliminin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

B12 vitamini

B-12 vitamini, uygun sinir fonksiyonu ve yağ ve proteinin metabolizması için merkezi sinir sistemi ve bağırsak yolunda rol oynayan suda çözünür bir vitamindir. Kırmızı kan hücreleri, DNA, hormonlar, hemoglobin, yağ ve proteinin üretimi için B-12 vitamini gereklidir. B-12 vitamini eksikliğinin en yaygın nedenleri malabsorpsiyon sendromları ve absorpsiyon için gerekli olan mide protein intrinsik faktörünün olmamasıdır. Sıkı vejeteryanlar, yaşlılar ve hamile kadınlarda B12 eksikliği riski yüksektir.

Demir ve B-12 vitamin eksiklikleri rutin bir kan testi ile tespit edilebilir. Düşük düzeyler ayrı olarak oluşabilir, ancak her ikisi de anemi oluşturur. Hafif olabilen belirtiler arasında, nefes darlığı, yorgunluk, karışıklık, soğuk intolerans ve ellerde ve ayaklarda uyuşukluk bulunur. Sürekli bitkinlik hali düzensiz kalp atışlarına, komaya ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Takviyeler önerilebilir, ancak demir takviyeleri, karaciğerdeki potansiyel toksisite nedeniyle dikkatle kullanılmalıdır.

Hayvansal ve bitkisel gıdalar demir ve vitamin B-12 ihtiyacınızı karşılayabilir. Kırmızı et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt gibi hayvansal gıdalar her ikisi açısından da zengindir. Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve kurutulmuş meyveler dahil bitkisel gıdalar bol miktarda demir içerir ancak vücut tarafından hayvansal ürünlere kıyasla daha az emilir. C vitamini bağırsaklardaki demir emilimini arttırır. B-12 vitamini bitkisel gıdalarda daha az bulunur. Baklagiller, tohumlanmış tahıllar ve soya ürünlerinde az miktarda mevcuttur.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *