Demir Eksikliği ve Demir Eksikliği Anemisinin Laboratuvar Tanısı
21 Ara, 2017 16:15 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Demir Eksikliği Anemisinin Laboratuvar Tanısı

Demir Eksikliği ve Demir Eksikliği Anemisinin Laboratuvar Tanısı

Demir Eksikliği Anemisi Laboratuvar TanısıDemir Eksikliği ve Demir Eksikliği Anemisinin Laboratuvar Tanısı

Serum ferritin, düşük demir depolarını yansıtan izole demir eksikliğini tanımlamak için en hassas ve spesifik testtir. Eksikliğin ilerlemesinde düşük demir ve artan transferrin sentezi nedeniyle transferrin doygunluğu (veya doymuş demir bağlama kapasitesi) düşer, aktarım reseptörünün ligandı olan di-ferric transferrin azaltılır ve kemik iliğine demir tedarik edilmesi yetersiz olur. Buna paralel olarak, çözünür transferrin reseptörü, ligandına bağlı olmadığında reseptörü parçalayan proprotein dönüştürücü subtilisin tarafından dolaşıma bırakılır.

Demir transferinde doymuşluk ve serum ferritin, demir eksikliği anemisinde azalmaktadır. Transferrin doygunluğu kronik enflamasyon anemisinde de azalabilir, ancak makrofaj demir tutma özelliğini yansıtan ferritin seviyeleri artar. İlave olarak, transferrin ve çözünür transferrin reseptörü, iltihap artışında artış göstermemektedir. Demir eksikliği anemisinin kronik hastalığın anemisinden ayrımı basit olsa da, inflamasyonun belirlenmesinde demir eksikliği anemisini teşhis eden kesin bir test yoktur. Düşük transferrin saturasyonu, kronik böbrek hastalığında veya kalp yetmezliğinde olduğu gibi ferritin düzeyleri <100 ng / mL veya daha yüksek (300 ng / mL) ampirik olarak ayarlanmış bir ölçüttür. Serumda çözünür transferrin reseptörü (demir eksikliği artmış ve inflamasyonda normal / düşük) seviyeleri veya çözünebilir transferrin reseptörü ile log ferritin seviyeleri arasındaki oran gibi diğer önerilen testler, klinik uygulamada nadiren kullanılmaktadır.

Perl’in kemik iliği bulaşmalarındaki demir boyaması demir eksikliğinde hem makrofajlarda hem de eritroblastlarda demir yokluğunun görülebilmesini sağlar; eritroblastlarda değil de makrofajlarda demir varlığı kronik inflamasyon anemisinde ortaya çıkar. Bir kez demir eksikliği tanısı için altın standart olan Perl boyaması nadiren değerlendirilir, çünkü niteliklidir ve invaziv bir prosedürün performansını gerektirir. Genel olarak, tek bir testten ziyade testlerin kombinasyonu, doğru teşhisin saptanmasına yardımcı olur.

IRIDA’da, aşırı derecede düşük transferrin doygunluk seviyeleri ve normal sınırda düşük serum ferritin seviyeleri ile genellikle bir tutarsızlık gözlenir. Demir parametreleri IRIDA’yı diğer mikrositer anemilerden ve iltihabın anemiden normal bir C-reaktif protein düzeyinden ayırmaktadır. Demir eksikliği göz önüne alındığında, serum hepcidin’in ölçümü IRIDA’da yararlı olabilir, çünkü düzeyler anormal derecede yüksektir (veya normal fakat uygun olmayan derecede yüksektir). Günümüzde, hepcidin tahlilleri araştırmalar için kullanılmaktadır.

Editörün Tavsiyesi: Postpartum Anemisi: Nedenleri, Belirtileri ve Riskleri

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *