Demir Eksikliği ve Doğum Öncesi Depresyon İlişkisi
25 Oca, 2018 11:59 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Doğum Öncesi Depresyon İlişkisi

Demir Eksikliği ve Doğum Öncesi Depresyon İlişkisi

Demir Eksikliği ve Doğum Öncesi Depresyon İlişkisi

Hamilelik sırasında demir eksikliği bulunan kadınların çoğunda, doğum öncesi depresyon gelişme ihtimalinin 2,5 kat arttığını ortaya koyuldu.

Demir eksikliği ve depresyon arasında genel bir nüfus arasında bilinen bir bağlantı mevcutken, Kanadadaki araştırmacılar, demir eksikliği göz önüne alındığında, gebe kadınlarda da bu bağlantının mevcut olup olmadığı konusunda araştırmaların eksikliğini taşıyor; kadınların% 22’sine kadar bu durumun mevcut olabileceğinin üzerinde duruyorlar.

Araştırmacılar, orta ve geç hamilelik döneminde, 2009-2016 yılları arasında bir Ontario hastanesindeki 142 kadının tıbbi kayıtlarına baktılar.

Kadınları demir eksikliği (ferritin <12 μg / L) veya yeterli demir olarak sınıflandırdılar. Edinburgh Postnatal Depresyon Ölçeği puanları ve doğum öncesi depresyon gelişme olasılıkları karşılaştırıldı.

Demir eksikliği olan kadınlarda, EPDS’de anlamlı derecede yüksek (10.14 ± 5.69 vs. 7.87 ± 5.75; P = 0.03) ve antenatal depresyon gelişme olasılığı daha yüksekti (% 25’e karşı% 25; P = 0.02).

Antenatal depresyon gelişme olasılığı, demir eksikliği olan kadınlarda iki buçuk kat daha fazladır.

Araştırmacılar, bulgularını Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada’ya yayınlarken sonuçların çoğaltılması gerektiğini söylüyor ve bu tür bir çalışma neden ve sonuç gösteremiyor.

Fakat, “bu bulgular, demir eksikliğinin gebelik sırasında yüksek depresyon seviyeleri ile ilişkili olduğunu gösteriyor” diyorlar.

Araştırmacılar, hamile kadınları demir eksikliği açısından taramanın aynı zamanda prenatal depresyon gelişme risklerini gösterebileceğini önermektedir.

Editörün Tavsiyesi: Hamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *