Demir Eksikliği ve Enfeksiyon İlişkisi
9 Ara, 2017 22:15 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Enfeksiyon İlişkisi

Demir Eksikliği ve Enfeksiyon İlişkisi

Demir eksikliği ve enfeksiyon ilişkisiDemir Eksikliği ve Enfeksiyon İlişkisi

Demir eksikliği anemisi ile enfeksiyon arasında karmaşık bir ilişki vardır ve enfeksiyonlar genellikle bu durumla ilişkilidir.

Enfeksiyon, vücudun dokuları hastalık nedeniyle işgal edildiğinde ve bakteriler, virüsler ve mantarların hücrelere bağlanmak ve çoğalmak için vücuda girmesi ile oluşur.

Enfeksiyonlar çok yaygın olmakla birlikte çok ciddi ve hatta hayatı tehdit eden bir durumdur.

Demir eksikliği anemisi tanısı almış kişilerin enfeksiyon risklerinin yüksek olup olmadığı ve bu risk hakkında ne yapabilecekleri konusunda tartışmalardevam etmektedir.

Demir Eksikliği Anemisi ile Enfeksiyon Duyarlılığı

Öncelikle, kronik enfeksiyon ve akut enfeksiyon arasında ayırımı yapmak önemlidir. Kronik koşulları tartışırken, bu konularla anemi oluşumu arasında ortak bir nokta vardır. Örneğin, anemi genellikle kronik enfeksiyonlara ve inflamatuar hastalığa eşlik eder. Anemi akut enfeksiyonlarla birlikte var olabilir, ancak genellikle diğer faktörlere bağlıdır.

Demir eksikliği anemisi tedavi edilmediğinde veya düzgün tedavi edilmediğinde büyüme ve iyileşme sorunları ortaya çıkabilir. Bu, özellikle bebekler ve çocukları içeren vakalarda geçerlidir.

Enfeksiyon için Diğer Faktörler

Enfeksiyonlar, bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler gibi birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Doğal olarak, enfeksiyonlar bir insandan diğerine ve hatta insanlardan insanlara kolayca yayılır. Bazı enfeksiyon türleri, bir kapı tokmağına veya masa üstüne dokunmak gibi dolaylı temastan da kaynaklanabilir.

Besin eksikliği de dahil olmak üzere, herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık sistemini zayıflatan insanlar, enfeksiyonları geliştirmek için diğerlerine doğal olarak direnç göstermeye daha yatkındır. Sık görülen bulaşma semptomları öksürük, yorgunluk, kas ağrıları, ateş ve ishal olarak sayılabilir.

Demir yetersiz olduğunda vücutta enfeksiyona karşı direnmek daha zor olabilir, aynı zamanda enfeksiyonla mücadele etmek zorlaşabilir. Demir eksikliğinin yaygın belirtilerinden biri sıkça görülen enfeksiyonlar, kırılgan tırnaklar, genişleyen dalak, garip yiyecek istekleri ve dil ağrısıdır. Demir eksikliği anemisi teşhisi konan çocuklarda, kurşun zehirlenmesinin yanı sıra enfeksiyon riski de oldukça yüksektir.

Editörün Taavsiyesi: Demir Emilimi Nasıl Olur, Neden Önemlidir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *