Demir Eksikliği ve Regl İlişkisi
7 Ara, 2017 22:01 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Regl İlişkisi

Demir Eksikliği ve Regl İlişkisi

Demir eksikliği ve regl ilişkisiDemir Eksikliği ve Regl İlişkisi

Menoraji olarak da adlandırılan ağır menstrüel kanamalar, hayatı kadınlar için zorlaştırır ve demir eksikliği anemisi gibi diğer ciddi koşullara yol açabilir.

Birçok kadın bu eksiklik için demir takviyeleri ile tedavi edilebilirken aşırı kanama vakaları çoğu zaman en etkili ilaçlarla giderilemez.

Bu nedenle demir eksikliğinin altında yatan neden ağır menstrüasyon ise, demir takviyeleri kendilerini yetersiz hale getirecektir. Aşağıda, durumu ele almak için neler yapılabileceği konusunda daha fazla bilgi mevcuttur.

Ağır Aybaşı Nedenleri

Ağır menstrüel kanama, her aylık döngü esnasında bir saat veya daha kısa sürede bir tampon veya ped ile ıslatma olarak tanımlanır. Bu frekans anormaldir ve bir kadının sağlığı için hem uygunsuz hem de tehlikeli olabilir.

Hormon dengesizliği, disfonksiyonel yumurtalıklar ve rahim astarında iyi huylu olan polipler gibi ağır menstrüasyona neden olabilecek birçok farklı faktör vardır. Uterin myomlar ağır dönemlerin ortak bir nedenidir ve bazı kanama bozuklukları kalıtsaldır. Bazı ilaçlar normalden daha ağır periyotlara neden olabilir ve menoraji RİA gibi bazı doğum kontrol yöntemlerinin ortak bir yan etkisidir. Menoraji ayrıca tiroid hastalığı gibi başka bir altta yatan durumun semptomu olabilir, ancak eğer hastalık tedavi edilirse daha hafif adet dönemleri takip edebilir.

Ağır Adet Tedavileri

Neyse ki kadınların adet dönemlerini normal akış seviyelerine geri getirmek için atabileceği adımlar var. Karınıza uygulanan buz paketleri yardımcı olabilir ve demir ve vitamin C takviyeleri başlangıç ​​noktası olarak önerilir. İbuprofen gibi steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar menstruasyon yoluyla kan kaybının azalmasına yardımcı olur ve menstrüel krampları hafifletir. Oral kontraseptifler de önerilebilir ve endometriyumun inceltilmesi ve ovulasyonu önleyerek kanamanızı %60’a kadar azaltabilir.

Bu tedaviler sorunu çözmezse, daha invaziv seçenekler keşfedilebilir. Aşırı vakalar için cerrahi tedavi seçenekleri arasında; odaklanmış ultrason ablasyonu, miyomektomi ve uterin arter embolizasyonu bulunmaktadır.

Regli ve Demir Eksikliği

Ergen kızlar ve premenopozal ve menopozdaki kadınlar genellikle tek başına diyetle yeteri kadar demir almakta güçlük çekerler ve dönemlerinde ağır kanamalı olanlar demir eksikliği çekerler. Adet döneminde, özellikle ağır periyotlarda kan kaybı, mevcut diyet demir eksikliğini arttırır. Dayanıklılık sporları, kronik hastalıklar, diyet ve endometriozis veya miyomlar gibi koşullar menstruasyonlu kadınların gelişme ve demir eksikliğine karşı daha duyarlı olmasını sağlayabilir.

Demir Katkısının Rolü

Bazı demir takviyeleri, kadınların vücudun gün boyunca düzgün çalışması için gereken demirleri almasına yardımcı olabilir. Ağrılı menstrual kanamalı 236 kadından oluşan ve çoğunlukla hem anemisi hem de şiddetli demir eksikliği bulunan Finlandiya’da yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, şiddetli adet kanaması olan kadınlarda anemi taraması sırasında tedavi sürecinin bir parçası olarak doktorların erken demir desteğini önermesi gerektiğini ileri sürdü.

Editörün Tavsiyesi: Kadınlar İçin Sağlıklı Demir Düzeyleri

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *