Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi
19 Eyl, 2017 23:57 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi

demir eksikliği ve saç dökülmesi arasındaki ilişkiDemir Eksikliği ve Saç Dökülmesi

İnsanlarda eksikliği söz konusu olduğunda kansızlığa (anemi) dönüşen demir minerali, vücutta sağladığı reaksiyonlar sayesinde saç dökülmesine sebep olabilir.

Eski dönemlerde demir eksikliği problemi yaşayan kişiler bu bileşeni güzel beslenen doğal hayvanlardan, su kuyularından elde ettikleri sularla düzeltmeye çalışırdı. Eskiden doğal olarak tüketebileceğiniz bu denli besinler rahatlıkla bulunabildiğinden dolayı demir eksikliğini doğal bir şekilde tedavi etmek daha kolaydı.

Günümüzde çoğu şey de katkı maddesi olduğundan dolayı bireyler bu demir dengesini doğal yollardan çözmekte zorluk çekiyor. Demir eksikliği yaşayan bireylerde mide ülseri, çölyak hastalığı ve çeşitli sindirim hastalıkları daha çok görülüyor.

Kan içerisinde bulunan demirin vücuttaki oksijeni taşımak ve kas hücrelerini beslemek gibi önemli bir rolü vardır. Özellikle diyet yapan kişiler besin açısından eksik kaldığından dolayı bu eksikliği daha çabuk yaşayabilirler. Kadınlar her ay regl olup vücutlarında kan kaybı yaşadıklarından dolayı zaten demir eksikliğine müsait bir yapıda olurlar. Yani diyet yapan bir kadın regl de olduğundan dolayı büyük ölçüde demir kaybeder ve bu hastalığa çok daha çabuk kapılır. Tüm bunların üstüne kişi bir de vejetaryen olup et tüketmiyorsa demir eksikliği yaşaması kaçınılmazdır. Özellikle kadınlar üzerindeki saç dökülme sebepleri başlıca bunlardır. Erkekler fazla dış etkenlerde maruz kalmadığından dolayı kadınlara oranla bu hastalığa daha az yakalanırlar. Fakat demir eksikliği vücudun reaksiyonlarını bozduğundan dolayı saç dökülmesine sık olarak sebebiyet vermektedir.

Saçlarınızın dökülmesindeki tek sebep demir eksikliği ise bu bileşeni dengelemeniz aslında basittir. Yemek alışkanlığınız kötüyse buna bir el atmalı, sağlıklı ve düzenli beslenmeye gayret göstermelisiniz. İçerisinde demir barındıran gıdaları günlük hayatınızda daha çok tüketmeye başlayın. Ayrıca et suyu, et ürünleri hatta kemik suyu bile demir dengenizi düzeltmenizde büyük yardım sağlar. Süt, yumurta, yoğurt gibi besinleri eskiye nazaran daha çok tüketmeli ve buğday ekmeğini tercih etmelisiniz. Yeşilliklerden ise ıspanak, demir açısından oldukça zengindir. Ispanağı takip eden diğer yeşillikler de tere, roka, maydanozdur.

Yemeklerle aranız pekiyi değilse doktor tavsiyesiyle birlikte eczanelerden demir eksikliği için takviye alabilirsiniz. Kafeinin vücuttaki demiri azaltma özelliğinden dolayı çay kahve tüketimini minimum seviyeye indirmeli, hatta bırakmalısınız. Beslenme alışkanlıklarınıza bu saydığımız besinleri de ekleyerek, demir eksikliğinden kurtulabilir, sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.

Demir Eksikliğinin Diğer Zararları İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *