Demir Eksikliği ve Tırnak Sağlığı Arasındaki İlişki
4 Ara, 2017 18:45 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Tırnak Sağlığı Arasındaki İlişki

Demir Eksikliği ve Tırnak Sağlığı Arasındaki İlişki

Demir eksikliği ve tırnak kırılganlığıDemir Eksikliği ve Tırnak Sağlığı Arasındaki İlişki

Vücutta demir eksikliğinden kaynaklanan birçok farklı belirti vardır, ancak en az bilinenlerinden biri kırılgan tırnaklardır.

Mat ve kırılgan tırnaklar özellikle demir seviyesi düşük kadınlarda görülür. Zayıf tırnaklar sadece kötü görünmezler, aynı zamanda çok acı verici olabilirler ve günlük aktiviteleri zorlaştırabilirler.

Bu makalenin amacı, demir eksikliği nedeniyle kırılganlaşan tırnakların neden ortaya çıktığını ve zayıf tırnakların güçlendirilmesine ilişkin ipuçlarını, gelişmiş beslenme ile açıklamayı amaçlamaktadır. Çoğu zaman, demir eksikliğinin tedavisi, sağlıklı, güzel ve tam fonksiyonel el ve ayak tırnaklarıyla sonuçlanır.

Tırnaklar Neden Kırılganlaşır?

Araştırmalar, insanların yaklaşık yüzde 20’sinde kırılgan tırnak tırnak sorununun yaşandığını ve bu yüzdenin kadınlar arasında daha da yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Tırnaklar, kimyasallara maruz kalma, yetersiz beslenme, elleri suya batırmayı içeren işler ve demir eksikliği gibi çeşitli nedenlerle kırılabilirler. Düşük demir kaynaklı kırılgan tırnaklara genellikle solgun cilt ve yorgunluk gibi diğer anemi tipi belirtiler eşlik eder.

Tırnakların Neden Demire İhtiyacı Vardır?

Tırnaklar, tırnak yatağının yumuşak dokularını koruyan protein katmanlarını içeren keratin adı verilen bir maddeden oluşur. Tırnak oksijenin sağlıklı kalmasını gerektirir ve vücutta yeterli miktarda hemoglobin üretilmediğinde oksijen taşınımı engellenir.

Demir, sağlıklı tırnaklar için ve içbükey biçimli zayıf tırnak oluşumunu önleyen gerekli bir mineraldir. Koilonyakia adı verilen bir durum içe doğru bir eğriyle tırnağın şeklindeki bir bozuklukla işaretlenir. Koilonyakia demir eksikliği anemisi ile ilişkili bir bozukluktur.

Kırılgan tırnak sorunu yaşayan ve tek başına gıda yoluyla yeterli besleyici madde alamayan bireyler için vitamin ve demir takviyeleri önerilebilir. Tırnakları iyileştirmede en iyi vitaminler demir, çinko, C Vitamini ve biyotindir. Demir takviyeleri, sıklıkla kırılan tırnaklarda düzenli kullanım sonrası iyileşme sağlayabilir. Bunun için doktorunuzla görüşün ve uygun demir takviyesini tarafınıza reçete etmesini isteyin.

Neyse ki, sağlıklı tırnakları korumaya yardımcı olan çok lezzetli ve besleyici gıdalar var. Bu gıdalar, demir açısından zengin olduğu gibi, diğer önemli vitamin ve besin maddeleridir. Kuru meyveler, fasulye, karaciğer, yumurta, yağsız et, balık ve demirle güçlendirilmiş hububat demir seviyelerini yükseltmek ve zayıf tırnakları güçlendirmek için mükemmel seçeneklerdir. Deniz ürünleri ve yağsız etler de büyük çinko kaynaklarıdır. Tırnak sağlığını iyileştirmek isteyen kişiler, meyvelerden ve narenciyelerden C vitamini alabilirken, biyotin düzeylerini karnabahar ve havuçlardan alabilirler.

Editörün Tavsiyesi: İbrahim Saraçoğlu’ndan Demir Eksikliği Kürü

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *