Demir Eksikliği ve Vitamin Eksiklikleri
9 Ara, 2017 21:39 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Vitamin Eksiklikleri

Demir Eksikliği ve Vitamin Eksiklikleri

Demir eksikliği ve vitamin eksikliğiDemir Eksikliği ve Vitamin Eksiklikleri

İnsan vücudu düzgün çalışması için birçok farklı vitamin ve mineral gerektirir ve maalesef bir veya daha fazla vitamin eksikliğinin ortaya çıkması çok yaygındır.

Bir araştırma raporuna göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unda bir beslenme eksikliği var, ancak bu yüzde bazı etnik gruplar için daha yüksek. Rapor, B-6 vitamininin dünya genelinde en yaygın besin eksikliği olduğunu ve kadınların 12-49 yaşları arasında demir eksikliği yaşadığını ortaya koydu.

Demir eksikliği ve diğer vitamin eksikliklerinin bir karşılaştırması, vitamin ve demir eksikliği doğru tanı ve tedavisinin önemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Demir Eksikliğinin Anlaşılması

Demir eksiklikleri, bedendeki demir depoları normal kırmızı kan hücresi üretimini destekleyemeyecek kadar düşük olduğunda ortaya çıkar. Bu eksikliğin yaygın nedenleri, kan veya idrarla aşırı miktarda demir kaybı veya diyetle yetersiz demir alımı olmasıdır. Bu tip eksikliklerin belirtileri yorgunluk, soğuk intolerans, bacak krampları ve enfeksiyona karşı azalmış bir direnç içerir.

Vitamin Eksikliğini Anlama

Pek çok vitamin eksikliği vardır ve her birinin kendi nedenleri, semptomları ve tedavileri vardır. Demir en çok anemi ile ilişkili olan mineral olmasına rağmen, megaloblastik anemi olarak da bilinen vitamin eksikliği anemisi de mevcuttur. Anemi formu, vücutta sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için yeterli vitamin alınamadığı zaman oluşur.

Diyette folat eksikliği anemisi B-9 vitamini eksikliğiyle sonuçlanır ve çölyak hastalığı olan bireyler ile gebe veya emziren kadınlar bu durumu geliştirme riski altındadır. Vitamin B-12 eksikliği anemi, et, süt veya yumurta tüketmeyen vejetaryanlarda yaygındır. Ve sigara içenler arasında C vitamini eksikliği anemisi yaygındır çünkü sigara, vücuttaki bu vitamin emilimini bozar.

Doğru Tanı ve Tedavinin Önemi

Bir diyet eksikliğinin etkili bir şekilde tedavi edilmesi, sorunun kökünü ele almak için doğru teşhise sahip olmaya bağlıdır. Teşhis edilen demir eksiklikleri bazı demir takviyeleri ile tedavi edilebilir; Bununla birlikte, demir takviyeleri farklı bir vitamin eksikliği semptomlarını tedavi etmez.

Birçok hafif bozukluk diyette daha fazla vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar bulundurarak tedavi edilebilir. Ancak, güvenilir bir tıp uzmanı tarafından yapılan uygun testlerle, dengeli bir diyet elde etmek için hangi ek gıdalara ihtiyaç duyulduğu belirlenebilir.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği ve B12 Vitamini Arasındaki İlişki

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *