Demir Eksikliği ve Yorgunluk Arasındaki İlişki
3 Ara, 2017 16:55 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Yorgunluk Arasındaki İlişki

Demir Eksikliği ve Yorgunluk Arasındaki İlişki

Demir eksikliği ve yorgunluk arasındaki ilişkiDemir Eksikliği ve Yorgunluk Arasındaki İlişki

Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi bazen “yorgun kan” olarak adlandırılır, ancak bu durum yorgunluğun altında aranması gereken ilk sorumlu olmayabilir. Aşırı yorgunluk birçok farklı şeyden kaynaklanabilir ve bunlardan biri düşük demir seviyesidir.

Anemi ve yorgunluk arasında güçlü bir bağlantı vardır ve bunu anlamak önemlidir; böylece, düşük demir seviyeleri semptomları, günlük yaşamı bozmaya başlamadan önce teşhis edilebilir ve tedavi edilebilir.

Bu yazıda, yorgunluktan düşük demirin sorumlu olup olmayacağını ve bu eksikliği güvenli ve verimli bir şekilde giderip yorgun insanlara yardımcı olması için anemi ve yorgunluğun nasıl birbiriyle bağlantılı olduğunu keşfedeceğiz.

Düşük Demir Yorgun Hissettirir Mi?

Kronik yorulma yaşayan birçok kişi, “Düşük demir sizi yorgun düşürebilir mi?” Sorusunu soruyor. Yanıtı evet, çünkü yorgunluk ve bitkinlik hali aneminin ortak semptomlarıdır. Bu yorgunluk seviyesi, sabah uyandığında uykulu hissetmenin ötesine geçer. Günlük normal aktiviteleri zorlaştıran ağır bir yorgunluk gelişir.

Demir Eksikliğinin Riskleri

Baş dönmesi, baş ağrısı, zayıflık, nefes darlığı, solgun ciltler ve kırılgan saç ve tırnaklar gibi demir eksikliği ile ilgili birçok risk bulunmaktadır. Demir eksikliğinden kaynaklı yorgunluk semptomları gün boyunca gelip gidebilir veya önemli miktarda enerji patlaması yapmadan sürekli olarak bulunabilir.

Düşük Demir Düzeyleri Belirtileri

Anemi bulunan insanlarda kan aslında “yorgun” değildir, ancak bu sıklıkla bir demir besin eksikliğine eşlik eden kronik yorgunluğu ifade etmenin bir yoludur. Adet düzensizlikleri veya uterin fibroid tümörleri olan kadınlar özellikle yorgunluk gibi düşük demir seviyeleri semptomlarına maruz kalmaya duyarlıdır.

Demir Eksikliği Neden Neden Yorgunluk Yapar?

Yetersiz beslenme sıklıkla demir eksikliği ve yorgunluk semptomların yanı sıra vücutta yetersiz demir emiliminden de sorumludur. Bununla birlikte, her gün egzersiz yapmak ve uyku düzensizlikleri de yorgun hissettmenizde önemli roller oynamaktadır. Demir eksikliği anemisi olan insanlarda, kan, vücudun farklı bölgelerine oksijen taşınması için yetersizdir. Vücutta oksijen taşınımı olmadan bireyler gereksiz yere uykulu, baş dönmesi ve hatta zihinsel bulanıklık hissi yaşar.

Düşük demirin yorgunluğa neden olup olmadığını belirlemenin ilk adımı, bir veya daha fazla kan testi yapacak bir doktora görünmektir. Kan tahlilleri demir eksikliğinin kişinin yorgunluğunun sebebi olarak tespit ederse, yüksek potansiyelli demir takviyeleri yardımcı olabilir. Demir takviyeleri ve et, karaciğer ve yeşil yapraklı sebzeler gibi demir bakımından zengin gıdalar, demir düzeylerini sağlıklı bir seviyeye geri getirebilir ve yorgunluğun semptomlarını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Editörün Tavsiyesi: Erkeklerde Demir Eksikliği

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *