Demir Eksikliği ve Yüksek Rakım İlişkisi
9 Ara, 2017 23:02 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği ve Yüksek Rakım İlişkisi

Demir Eksikliği ve Yüksek Rakım İlişkisi

Demir eksikliği ve yüksek rakım ilişkisiDemir Eksikliği ve Yüksek Rakım İlişkisi

Atletler, büyük bir yarışa hazırlanmak ya da sadece genel gücünü ve dayanıklılığını arttırmak için genellikle yüksek rakımlarda antrenman yapıyorlar.

Yüksek rakımlar insan vücuduna kesinlikle zarar verebilir, bu nedenle bu tür koşullardaki eğitimler yalnızca dikkatle ve risklerin ve faydaların tam olarak anlaşılmasının ardından kontrollü olarak yapılmalıdır.

Anemi olan veya düşük demir seviyesine sahip olan sporcular yüksek irtifa eğitimi konusunda özellikle dikkatli olmalı, böylece kolay yaralanıp hasta olmazlar.

Burada, yüksek rakımların anemisi olan sporcuların performansını nasıl etkileyebileceği ve yüksek irtifa eğitimi için en iyi önlemlerin nasıl alınabileceği konusunda bazı bilgiler verilmektedir.

Yüksek Rakımlar ve Anemisi Olan Atletler

Bir sporcu yüksek rakımlarda egzersiz yaparken kaslara daha az oksijen ulaşır. Bunun nedeni, düşük atmosfer basıncına ve ince havaya sahip olan koşulların bir sporcunun oksijen taleplerini arttırmasını sağlar.

Anemisi bulunan bireylerin yüksek irtifaya alışmaları demir eksikliği olmayanlara göre genellikle daha zordur. Kırmızı kan hücreleri akciğerlerden vücudun dokularına oksijen taşıyan hemoglobin içerir. Anemisi olan sporcuların zaten düşük kırmızı kan hücresi seviyeleri olduğundan, yüksek irtifalar eğitim için özellikle sorunlu olabilir.

Yüksek Rakım Eğitiminin Faydaları ve Riskleri

Düzgün hazırlanılmadığı zamanlarda, yüksek rakımlar atletlerde pulmoner ve serebral ödem oluşturabilir; bu durum, beynin etrafında ve akciğerlerde fazla sıvı toplayan bir durumdur. Yükseklik hastalığının yaygın belirtileri baş ağrısı, bulantı, kusma, şişme, dehidrasyon ve öksürüktür.

Fakat bir sporcu yüksek irtifa eğitimi için en iyi uygulamaları anladığında, kazanılabilecek birçok sağlık yararı vardır. Bir atlet daha yüksek rakım seviyelerine adapte olduktan sonra, oksijen taşıma fonksiyonu zamanla gelişebilir. Etkileri, 1.800 metreden daha yüksek rakımlarda etkilidir, ancak sıklıkla sadece 5.000 metrede de göze çarpar. Araştırmalar, yüksek irtifa eğitiminin, kırmızı kan hücrelerini ve dolayısıyla oksijen taşımacılığını arttırdığını ortaya koymuştur.

Yüksek Rakım Koşullarına Hazırlanmak

Neyse ki, anemisi olanlar da dahil olmak üzere atletlerin deniz seviyesinin çok üstünde geziler yapabilecekleri normal bir durumdur. Başlangıçta bu durumu kolaylaştırmak ve daha rakımı aralıklarla yavaş yavaş yükseltmek akıllıca bir fikirdir. Yüksek rakımlar dehidrat olduğu için, yüksek rakımlı bir destinasyona gitmeden önce çok fazla su içmek önemlidir. Bu arada alkol ve kafeinden kaçınılmalıdır. Makarna ve diğer karbonsuz ağır yemekler dayanıklılık sporcuları için faydalıdır ve bu gıdalar da vücudun doğal nefes alma tepkisine yardımcı olabilen karbondioksit üretir.

Editörün Tavsiyesi: Sporcularda Anemi Nasıl Gelişir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *