Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar
29 Kas, 2017 18:23 tarihinde eklendi

Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Demir eksikliği hastalıklarıDemir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Demir, kanınızdaki oksijen taşıyan molekül olan hemoglobin üretimi de dahil olmak üzere, birçok vücut fonksiyonunun korunmasında çok önemlidir. Demir ayrıca sağlıklı hücreleri, cildi, saçları ve tırnakları korumak için de gereklidir.

Yediğiniz gıdalardaki demir, gastrointestinal sistemi hizalayan hücreler tarafından vücuda absorbe edilir; vücut sadece aldığınız demirin küçük bir kısmını emer. Demir daha sonra kan dolaşımına bırakılır ve burada transferrin adı verilen bir protein eklenir ve demir karaciğere gönderilir. Demir karaciğerde ferritin olarak depolanır ve kemik iliğinde yeni kırmızı kan hücreleri yapmak için gerektiği gibi serbest bırakılır. Kırmızı kan hücreleri artık işlev görmüyorsa (dolaşımdan yaklaşık 120 gün sonra) dalak tarafından emilirler. Bu eski hücrelere ait demir de vücut tarafından geri dönüştürülebilir.

Demir eksikliğini tespit etmek için sıklıkla kullanılan testler arasında hemoglobin (demirdeki oksit ve oksijeni hücrelere taşıyan demir içeren protein), hematokrit, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yüzdelik ölçümünü sağlayan serum ferritin, vücutta depolanan demir miktarı ve serum demir ve demir bağlama kapasitesi (IBC, UIBC veya TIBC). Sonuncu tedbirler, serumdaki transit geçiş ölçüsü olan transferrin demir doygunluk yüzdesini (TS%) hesaplamak için kullanılır. Serum ferritin çok önemli bir testtir çünkü demir eksikliği anemisi ile kronik hastalığın anemi (aynı zamanda inflamatuvar cevap anemisi) arasında ayrım yapmaya yardımcı olur. Demir eksikliği anemisinde demir takviyeleri faydalı olabilir; ancak kronik hastalığın anemi durumunda, demir takviyeleri zararlı olabilir.

Demir Eksikliğinde Hangi Hastalıklar Görülür?

Demir eksikliğini tedavi etmek için kullanılan yaklaşımlar, demir için artan talep (gebelik, büyüme atılımı), kan kaybı (ağır dönemler, doğum yapma, ameliyat, yaralanma, hastalık), beslenme ihtiyacı gibi anemi varlığının veya nedeninin nedenlerine veya davranış, demir emilimine müdahale ve anormal kan hücresi oluşumu veya yönetimine bağlıdır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *