Demir Eksikliğine Adaptasyon Mekanizması
21 Ara, 2017 15:28 tarihinde eklendi

Demir Eksikliğine Adaptasyon Mekanizması

Demir Eksikliğine Adaptasyon Mekanizması

Demir Eksikliğine AdaptasyonDemir Eksikliğine Adaptasyon Mekanizması

Demir eksikliği anemisi genellikle yavaş gelişir. Mağazalarda demir seviyeleri düştüğünde (demir eksikliği) ve dolaşımda (demir kısıtlı eritropoez) olgun eritroblastların (demir eksikliği anemisi) tam hemoglobinizasyonu için yetersiz hale geldiğinde, karaciğer peptid hormonu hepcidin transkripsiyonel olarak bastırılır. Aslında serum hepcidin düzeyleri, demir dengesi negatif olan genç kadınlarda erkeklerden ve postmenopozal kadınlardan çok daha düşüktür ve demir eksikliği anemisi olan bireylerin serumunda bile saptanamamaktadır. Hepcidin’in azalması, normal transferrin muhafaza etme girişiminde hem enterositlerin hem de makrofajların ferroportin vasıtasıyla plağa demir salınmasını arttırır.

Hayvansal deneylerde eritropoeze demir tedarikinde kullanılan telafi mekanizmalarını açıklığa kavuşturmuştur. Demir eksikliğinin başlangıç ​​safhalarında, eritropoezisin sınırlı demir bulunabilirliği ile dengelenmesi için, eritropoietin, hipoksi indüklenebilir faktör-2 translasyonunun baskılanmasıyla azaltılır. Her iki transferrin reseptörünün de ligandın azaldığı di-ferrik transferrin, hücre erimesinin eritroid tarafından alınmasını bozmakla kalmayıp hem hepatosit hem de eritroid hücre yüzeyi üzerindeki demir sensörünü de dengesiz hale getirir. Bu, hepatositlerde hepcidin supresyonuna katkıda bulunurken, eritropoietin reseptör etkileşimini, eritropoietin duyarlılığının artmasıyla eritroid hücrelerde bozmaktadır.

Azalmış apoptoz ve artmış sayıda eritroblasta dönüşür ve mevcut mikronun mikrositik kırmızı hücreler üretmek üzere optimize edilmesini sağlar. Bu ılımlı eritropoez genişlemesi, hepcidin inhibitörü eritroferronu arttırır. Aynı zamanda transmembran proteaz sinyalini hafifletmek ve hepcidin sentezini bastırmak için demir eksikliğinde uyarılır. Bu mekanizmalar etkili eritropoezi sağlayan demir konsantrasyonlarını sürdürmek için işbirliği yaparken aynı zamanda demirin diğer hücrelere aşırı kısıtlanmasını önler. Depolama proteini ferritininin bozunması, “ferritinofagy”, ferritin parçalanması için lizozomları hedef alan, yeni tanımlanan bir kargo proteini aracılığıyla açlıkla gerçekleştirilen bir otofaji işlemi ile gerçekleşir.

Hücre demiri sınırlı olduğunda demirin geri dönüşümü için önemli olup olmadığı büyük ilgi konusudur. Demir eksikliği, belirgin anemi oluşturduktan sonra, böbrekte eritropoietin üretimini ve demir redüktaz ve ferroportin ekspresyonunu arttırır.

Editörün Tavsiyesi: Kansızlık Hastalık Habercisi Olabilir!

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *