Demir eksikliğine bağlı sorunlar
11 Nis, 2018 12:18 tarihinde eklendi

Demir eksikliğine bağlı sorunlar

Demir eksikliğine bağlı sorunlar

Demir eksikliğine bağlı sorunlar:

Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir eksikliğinin kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalmaya yol açtığı bir durumdur.

Demir, kandaki oksijenin depolanmasına ve taşınmasına yardımcı olan kırmızı kan hücrelerini üretmek için kullanılır. Normalden daha az kırmızı kan hücresine sahipseniz, organlarınız ve dokularınız genelde olduğu kadar oksijen almayacaktır.

Birkaç farklı anemi türü vardır ve her birinin farklı bir nedeni vardır. Demir eksikliği anemisi en sık görülen tiptir.

Diğer anemi türleri, vücutta B12 vitamini veya folat eksikliğinden kaynaklanabilir.

Demir eksikliği anemisi olan birçok insanın sadece birkaç belirtisi vardır. Semptomların şiddeti büyük ölçüde aneminin ne kadar hızlı geliştiğine bağlıdır.

Semptomları hemen fark edebilirsiniz veya aneminize mide ülseri gibi uzun süreli bir sorundan kaynaklanıyorsa yavaş yavaş gelişebilir.

Vücutta demir eksikliğine yol açabilecek birçok şey var. Erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda, en yaygın neden mide ve bağırsaklarda kanamadır.

Bu, mide ülseri, mide kanseri, bağırsak kanseri veya steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) alarak ortaya çıkabilir.

Üreme çağındaki kadınlarda, gebelik sırasında bebeğiniz için ekstra demir ihtiyacı olduğu için demir eksikliği anemisinin en sık nedenleri ağır dönemler ve gebeliktir.

Demir eksikliğinin yol açtığı sorunlar

Demir eksikliği anemisi tedavi edilmezse, vücudun doğal savunma sistemini (bağışıklık sistemi) etkilememesi nedeniyle, sizi hastalık ve enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Şiddetli demir eksikliği anemisi, kalbin vücudunuzdaki doğru basınçta yeterli kanı pompalayamadığı anormal hızlı kalp atması ya da kalp yetmezliği gibi kalbi ve akciğerleri etkileyen komplikasyonları geliştirme riskinizi artırabilir.

Şiddetli veya tedavi edilmemiş anemisi olan gebe kadınlar da doğum öncesi ve sonrası komplikasyon riski daha yüksektir.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Cilt Sağlığını Etkiler Mi?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *