Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir ?
25 Haz, 2018 15:04 tarihinde eklendi

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir ?

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir ?

Demir eksikliğine ne iyi gelir? Akciğerimize gelen oksijenin tüm vücudumuza taşınabilmesi adına demire ihtiyacımız vardır. Peki bu ihtiyacı karşılayabilmek adına demir eksikliğine ne iyi gelir?

Hemoglobin akciğere gelen oksijeni vücuda taşınmasını sağlayan bir moleküldür. Demir bu hayatsal önem taşıyan hemoglobin molekülün yapısında yer alır. Bildiğiniz üzere hemoglobin dediğimiz molekül aynı zamanda kana kırmızını rengini veren proteindir. Düşük hemoglobin veya demir eksikliği anemiye yol açabilir.

Bazı bitkisel ilaçlar ve besinler kandaki demir ihtiyacını karşılamamızı sağlar. Kandaki demiri arttırmak amacı ile bulunulan girişimlerde aynı zamanda  kan hemoglobin düzeyini arttırmak için girişimlerde bulunduğumuz anlamına gelir.

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir ?

Demir eksikliğine ne iyi gelir? sorusuna cevap olarak soya fasulyesi, elma pancar, armut, patates soyma, badem, ıspanak, incir gibi besinler oldukça yüksek demir değerleri içeren besinlerdir. Bu gıdaların pişirilmeden alınması önem arz eder. Bu besinleri pişirmek içindeki demir miktarını yarı yarıya öldürecektir. Bu sebepten dolayı pişirilmeden tüketmek daha sağlıklı bir beslenme şekli olacaktır. Demir düzeyini arttırmak adına bu besinlerin günlük  beş veya yedi adetinin kombinasyonu ile beslenmek demir ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Isırgan otu, dulavratotu, et, kelp, karahindiba yaprakları, kırmızı yonca çiçekleri, kekik bu saydığımız besinler yüksek demir değerleri içerirler. İçlerinden saydığımız karahindiba yaprakları fazla demir içermez ancak demirin emilimini arttırmak yönünden çok önemli bir rol oynar.Protein bakımından da zengin olan et, belki de en çok demir değeri içeren besindir fakat kalp ve damar sağlığınız için yağsız et tüketmek daha yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Kızılay bilgisayar

    Demir eksikliğinin dünya nüfusunun yüzde yetmişinde olduğunu duymuştum. Çayı falan az tüketmek lazım diye biliyorum. Makaleniz çok faydalı olmuş. Teşekkür ederim.

    • access_time 25 Haz 2018, 16:39
    • Cevapla