Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?
30 Ara, 2017 16:34 tarihinde eklendi

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir eksikliği gibi sıkıntılarla boğuşuyorsanız sizler için sunacağımız bazı öneriler dahilinde bu sağlık problemlerini en kısa süre içerisinde hayatınızdan çıkartabilirsiniz. Vücudumuz, birçok fonksiyonun görevini tamamlaması ve vitamin / mineral dengesini kurabilmesi için önemlidir. Dışarıdan alınan vitamin ve mineraller, pek çok sağlık probleminin doğrudan önüne geçmektedir. Demir eksikliği kendisini belirtiler dahilinde hemen öne çıkartabilen bir rahatsızlık olmasından dolayı günümüzde de birçok kişi tarafından anlaşılabilmektedir. Özellikle halsizlik, sinirlilik halleri, baş ağrıları ile kendisini ortaya çıkartmaktadır.

Kandaki oksijeni vücuda taşıma konusunda önemli bir görev görmektedir. Bu sebeple vücut tarafından üretilmeyen ve besin yardımıyla takviye şeklinde alınan demirler doğrudan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu gibi durumlarda da demir eksikliği hamile ve emziren annelerde daha fazla görülmektedir. Günlük alınması gereken demir miktarı;

  • Erkeklerde / 8 mg
  • Kadınlarda / 18 mg
  • Hamilelik sürecinde / 27 mg
  • Emzirme sürecinde / 18 mg
  • 1-3 yaş arasında / 7 mg
  • 4-6 yaş arasında / 10 mg

Etin Yanında Bol Bol Salata Tüketin

Demir içeriği yüksek olan besinlerde ilk akla gelen tartışmasız et ve et ürünleridir. A ve B grubu vitaminler bakımından zengin olmasının yanı sıra çinko, fosfor ve selenyum gibi zengin mineraller de yer almaktadır. Bunun yanı sıra haftada 2 gün kadar kırmızı et, 2 gün kadar beyaz et, 3 gün kadar balık tüketmek sizlerin istenen vitaminleri almasını sağlar. Etin yanında C vitamini olarak bolca limon ve yeşil salata tüketerek dengeli bir yol izleyebilirsiniz.

En Kaliteli Proteini Yumurta ile Karşılayın

Vitamin ve mineral dengesi bakımından yumurtanın günlük tüketimi çok önemlidir. Yüksek miktarda demir içermesinden dolayı ‘anne sütünden sonra en fazla kaliteli protein’ barındıran gıda olarak bilinmektedir. Günlük olarak yumurta tüketiminin yanı sıra C vitamini bakımından zengin olan maydanoz, tere, mandalina gibi gıdaları da düzenli olarak tüketmeniz önerilmektedir. Demir eğilimini engelleyen çayı yemekle tüketmemeniz de bir diğer öneridir.

Ara Öğünlerde Sebze Sularından Faydalanın

Ara öğünlerde ‘detoks’ olarak yapabileceğiniz sebze sularına yönelebilirsiniz. A ve C vitamini bakımından ıspanak, pazı, maydanoz, nane, marul, tere gibi gıdaları bol bol tüketmeniz öneriliyor. Lifli yapılara sahip olmasından dolayı sindirim kanallarını güçlendirir ve hastalıklardan en kısa sürede arınmanız sağlanır. Ara öğün gibi tüketilen bu gıdalar vücutta ki demir miktarını arttırmanızı sağlar.

Demir Bakımından Zengin Baklagiller

Nohut, kuru fasulye, barbunya, börülce gibi gıdaların düzenli olarak tüketilmesi, 1 porsiyondan 4 mg demir almanızı sağlıyor. A, C ve E vitamini deposu olarak öne çıkan bu gıdalar, aynı zamanda lifli yapıları ile sindirim kanallarını korur. Vejetaryen olan kişiler et veya tavuk üzerinden alamadıkları gıdaları bu yeşillikler ile alabilmektedir.

Kuru Meyveler Tüketin

Kuru meyveler vücudun %23’lük demir ihtiyacını karşılamaktadır. Bu sebeple kuru meyvelerin vitamin ve mineral açısından zengin olduğu biliniyor. Düzenli olarak kuru üzüm, ceviz gibi gıdalar tüketerek bu noktada iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ara öğün saatlerinde 1 yemek kaşığı kadar kuru üzüm ve 3 adet ceviz tüketerek, kan şekerinizi de dengeleme fırsatına ulaşabilirsiniz.

Tahıl ve Kuru Baklagil Gıdaları Beraber Tüketilebilir

Özellikle yulaf, pirinç, buğday ve arpa gibi tahıllı gıdaların A ve B vitamini bakımından yüksek oranda demir barındırması biliniyor. Bunun yanı sıra vejetaryenler, istenen miktarda demir alabilmek için C vitamini bakımından da zengin gıdalar ile desteklemelidir.

Pekmez Tüketimini Arttırın

Her ne kadar tadı bakımından kitlelerce sevilmese de, 1 tatlı kaşığını tahinsiz şekilde tüketmeniz sizlere 1 mg demir almanızı sağlar. Portakaldan dahi daha yüksek emilim değeri barındıran pekmez, kalorili bir yiyecek olmasından dolayı mutlaka istenen oranda tüketilmelidir.

Kırmızı etin 100 gramında 2-3 miligram kadar demir yer alırken, beyaz ette ise 1 miligram yer almaktadır. Besinlerin içerdiği demir miktarına dikkat etmek yerine, gıdaların HEM oranı bakımından üstün olmasına dikkat edilmelidir. İçerisinde yer alan enzim ve yapılarından dolayı kullanımı daha fazla olan gıdalar HEM, daha çok yumurta ve ette yer almaktadır. HEM olmayan ve demir içeren gıdalar arasında da pekmez, yeşil salata gibi besinler yer almaktadır. Unutmamalısınız ki HEM olmayan gıdalar sizlere herhangi bir demir eksikliği giderimi sağlamaz, ancak ve ancak katkıda bulunur. Bu yüzden düzenli olarak et ve et ürünlerini tüketmekte büyük fayda bulunmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *