Demir Eksikliğinin En Güçlü 10 İşareti
2 Ara, 2017 15:20 tarihinde eklendi

Demir Eksikliğinin En Güçlü 10 İşareti

Demir Eksikliğinin En Güçlü 10 İşareti

Demir eksikliğinin en güçlü 10 işaretiDemir Eksikliğinin En Güçlü 10 İşareti

Dünyadaki en yaygın beslenme eksikliği demir eksikliğidir; Ancak, semptomlar tam olarak anlaşılamadığından bu durum genellikle tedavi edilemiyor. Bazı insanlarda demir eksikliği gelişme riski diğerlerine oranla yüksek olmasına karşın, herkesin vücudunda kırmızı kan hücrelerinin vücuda oksijen dağıtımı yapmasını sağlayan önemli bir protein olan hemoglobin üretmek için demir gerekir.

Bir demir eksikliği olup olmadığını belirlemek, bir doktorla konuşmak ve demir seviyelerini kontrol etmek üzere kan testi istemek kadar basittir. Tedavi edilmediğinde, bu besin eksikliği günlük yaşamı gerçekten etkileyebilir. Demir eksikliği takviyesi, bu besin eksikliğinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur ve demir depolarını sağlıklı bir seviyeye geri getirir. Aşağıdakiler, demir eksiklikleri ile ilişkili semptomların en yaygın örneklerinden bazılarıdır:

1. Yorgunluk

Demir eksikliği ve aneminin en yaygın semptomu, organları, kasları ve dokuları oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresi olmadığında ortaya çıkan aşırı yorgunluktur.

2. Nefes darlığı

Bu, demir eksikliği olan yetişkinler arasında yaygın bir belirti olup, düzenli olarak egzersiz yapan aktif yetişkinler ve sporcular arasında özellikle sorundur.

3. Baş dönmesi

Diyetlerinde demirden yoksun olan birçok kişi baş döndürücü bir hal alırlar ve bu da oldukça tehlikeli ve huzursuz olabilir. Baş dönmesi olan insanlar kayma ve düşme eğilimi gösterir, bu da kırık kemiklere ve burkulmuş kaslara neden olabilir.

4. Vücut Sıcaklığının Korunmasında Zorluk

Demir eksikliği olan insanlar vücut ısısını korumakta güçlük çekebilir ve sık sık soğuktan şikayet edebilir. Vücudun en soğuk kısımları genellikle eller, ayaklar, parmaklar ve ayak parmakları gibi ekstremitelerdir.

5. Baş ağrısı

Baş ağrısı, demir eksikliği olan insanlar arasında sık görülür ve gün boyunca normal aktiviteleri zorlaştırırlar. Diyetinize yeterli miktarda demir almadığınızda beyniniz yeterli oksijen alamayacağından, baş ağrısı baskısı görülebilir.

6. Soluk Cilt

Demir eksikliği olan insanlarda soluk cildin durumu yanıkları önlemek için güneşten uzak kalmanın ötesine geçer. Hemoglobin cilde doğal rengini verir, bu nedenle hemoglobin üretmek için yeterli miktarda demir almadığınızda cildinizin rengi solabilir.

7. Zayıf Saç ve Tırnaklar

Tedavi edilmediğinde, demir eksikliği kırılgan saç ve tırnakların yanı sıra zamanla saç dökülmesine neden olabilir. Saç ve tırnak folikülleri de oksijene ihtiyaç duyar ve yeterli miktarda alınamadığında saçlar ve tırnaklar kırılabilir.

8. İştah Kaybı

Zayıf iştah, özellikle çocuklarda demir eksikliğinin yaygın bir belirtisidir. Bu durumu gözlemlediğinizde çocuk doktorunuzla demir eksikliği olasılığı hakkında konuşun.

9. Büyümenin ve Gelişmenin Yavaşlaması

Uzun süren ve tedavi görmeyen demir eksikliği olan çocuklar da normalde olması gerektiği kadar büyüyemez ve gelişemez.

10. Ağız ve Dudak Çatlakları

Vücudunuzda yeterli miktarda demir olmadığında, oksijen kaslarınıza giremez ve ağız ve dudaklarda çatlaklar oluşabilir. Ağzınızın kenarındaki çatlaklar güçlü bir şekilde demir eksikliği işaretidir.

Editörün Tavsiyesi: Demir İnfüzyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *