Demir Eksikliğinin Olağan Dışı 7 İşareti
19 Eyl, 2017 17:15 tarihinde eklendi

Demir Eksikliğinin Olağan Dışı 7 İşareti

Demir Eksikliğinin Olağan Dışı 7 İşareti

demir eksikliğinin 7 işaretiDemir Eksikliğinin Olağan Dışı 7 İşareti

Demir, sağlık ve esenlikte hayati rol oynayan bir mineraldir. Demir olmadan, birçok bedensel işlev arızalanır.

Detroit’teki Henry Ford Sağlık Sisteminde “Sağlıkta Gelişme ve Hastalık Önleme Merkezi” Direktörü olan RDN, Beth Thayer, “Demirin başlıca rolü kandaki oksijeni vücudun her hücresine taşımaktır” diyor.

Vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa, sağlıklı oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yeterli seviyede üretemez. Demir eksikliği anemiye neden olabilir, bu da çok az hemoglobine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Doğum öncesi dönemlerde, menstruasyon sırasında kan kaybı nedeniyle kadınlarda demir eksikliği riski yüksektir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, 19 ila 50 yaşındaki kadınlar için demir için önerilen günlük diyet takviye 18 miligram (mg) ‘dir.

Hamile kadınlar günde 27 mg tüketmelidir (bkz. Hamilelikte Demir İhtiyacı ve Alımı). Yetişkin erkekler ise günde yaklaşık 8 mg demir almalılar.

Houston’daki Teksas Sağlık Bilimleri Merkezi’nde Tıp Okulu’nda aile ve toplum tıbbı klinik asistanı profesörü olan Marilyn Murr, “Hamilelik döneminde kadınlar en fazla miktarda demire ihtiyaç duyuyor” diyor.

İki çeşit demir vardır: Hayvansal gıdalardan alınan heme demir ve bitkisel kaynaklardan sağlanan demir. Hayvansal demir kanda daha kolay absorbe edilir.

Demir açısından zengin gıdalar sığır eti, karaciğer, istiridye, fasulye, tohumlanmış hububat ve ıspanak gibi koyu yapraklı yeşil yeşillikleri içerir.

Yetersiz demir seviyeleri tüm vücuda zarar verebilir.

Demir eksikliğinin yedi şaşırtıcı işareti

  1. Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik

Bu demir eksikliğinin en yaygın belirtilerinden biridir, çünkü vücudunuz hücrelere oksijen taşımakta zorluk çekiyor ve bu da enerji seviyenizi önemli ölçüde etkiliyor.

  1. Sık Bulaşan Enfeksiyonlar

Demir sağlıklı bir bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar, bu nedenle mineral seviyesinin düşük olması kişiyi enfeksiyonlara daha duyarlı hale getirebilir. Kırmızı kan hücreleri, dalaklara oksijen taşınmasına yardımcı olur ve burası da enfeksiyonların atılabileceği bir yerdir.

Kırmızı kan hücreleri, enfeksiyona karşı savaşan beyaz kan hücrelerinin bulunduğu lenf düğümlerine oksijen de taşırlar.

  1. Soluk Cilt

Soluk cilt genellikle hastalıklarla ilişkilidir ve bunun demir eksikliğiyle yakın bir ilişkisi vardır. Hemoglobin deriye rengini verir, bu nedenle düşük demir seviyeleri cildin solgun görünmesine neden olur. Cilt tonu ne olursa olsun, alt göz kapağındaki alan normalden daha açıksa, bu demir eksikliğinin bir işareti olabilir.

  1. Şişmiş Dil

Oksijen eksikliği kasların büyümesine ve ağrılı olmasına neden olabilir. Dildeki şişlik ve ağız kenarındaki çatlaklar, demir eksikliği olan insanlar arasında yaygındır.

  1. Huzursuz Bacak Sendromu

Demir eksikliği olan bazı insanlar huzursuz bacaklar sendromunu geliştirir; bu bacaklarınızı hareket ettirmek için güçlü bir dürtüde bulunmanıza neden olan bir rahatsızlıktır. Dürtü sıklıkla, bacaklarda uyku halini zorlaştıracak hoş olmayan ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

  1. Pika

Demir eksikliği olan insanlar pika olarak bilinen bir durum olan kil, kir veya tebeşir gibi gıda dışı maddeler için yeme eğilimi gösterebilmektedir.

  1. Saç Dökülmesi

Demir eksikliği, özellikle de anemi oluştuğunda saç dökülmesine neden olabilir. Saç kökü yeterli oksijen almazsa, dinlenme aşamasına girerler ve saç dökülmeye başlar. Bu durumdaki bir hasta için günde yaklaşık 100 saç telini kaybetmek normaldir. Bununla birlikte, saç dökülmesinin aşırı olduğunu ve düzelmediğini fark ederseniz, bu demir eksikliğinin güçlü bir işareti olabilir.

Bu belirtileri yaşıyorsanız ve demir eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzla konuşun. Ekstra demir takviyelerine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuz belirleyecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *