Demir Eksikliğinin Zararları
19 Eyl, 2017 21:17 tarihinde eklendi

Demir Eksikliğinin Zararları

Demir Eksikliğinin Zararları

demir eksikliği ve zararlarıDemir Eksikliğinin Zararları

Bildiğiniz üzere vücudunuzda yeteri kadar demir bulunmadığından dolayı demir eksikliği teşhisi konur. İnsan vücudundaki demir seviyesinin azalmasındaki en bilindik baş etken kan kaybıdır. Demir eksikliği hızlı bir süreçte gelişebilen bir hastalık olmadığından dolayı uzun süreli düzensiz ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkar.

İnsan vücudu tükettiği besinlerdeki demirin emilmesinde yetersizlik yaşıyorsa anemi (kansızlık) oluşur. Bu hastalık alyuvarların yeteri seviyede hemoglobin barındırmamasından da kaynaklanabilir. Hemoglobin nedir? Diye soracak olursanız da, vücuda oksijen taşıyan alyuvarlardaki demirden daha zengin olduğu belirtilen proteinlere tıbbi olarak hemoglobin denmektedir.

Büyük olasılıkla vücudunuzun sağlıklı bir alyuvara kavuşması için ihtiyacı olan demirin yetersiz olmasından kaynaklanır. Vücudumuz demir depolar ve bu durumlarda depolanmış demir kullanıma geçer. Fakat uzun süreli sağlıksız ve düzensiz beslenmeler sonucu depolanmış demir de tükeneceğinden dolayı demir eksikliği başlar.

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri Nelerdir?

Kendini ciddi ölçüde yorgun hissetme, göğüste ağrı, bitkinlik, nefeste daralma hissi gibi belirtiler meydana gelebilir. Haddinden fazla demir eksikliğine bağlı anemi yaşayanlarda kalp sorunları, enfeksiyon hastalıkları olabilir. Bu hastalığı yaşayan çocuklarda ise gelişim açısından problemler oluşabilir.

Anemi riskini en fazla taşıyanlar bebekler, küçük yaştaki çocuklar, bayanlar ve önceki dönemlerinde iç organlarında kanama oluşmuş yetişkin bireylerdir. Bu hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilme yüzdesi ise %85’ten fazladır. Tedavi sürecinizin nasıl geçeceği ise hastalığınızın ne şekilde ortaya çıktığı ve hastalığınızın ağırlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu hastalığı çok ağır derecede yaşayan kişilere ise kan nakli, damar içi demir tedavisi, demir enjeksiyonu gibi müdahaleler gerekebilir. Kadınlardaki demir eksikliğinin başlıca nedenleri ise rahim kanaması, rahimde selim tümörlerde oluşan kanamalara bağlıdır.

Demir İçeren Gıdalar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yumurta, et, balık gibi gıdaları sık sık tüketmiyor ve demir için herhangi bir takviye almıyorsanız demir eksikliği meydana gelebilir. Gebelik veya çocuk yaşta yeteri kadar demir alınamayabilir ve bunun başlıca sebebi, bu dönemlerde vücudun demir ihtiyacının büyük ölçüde artmasıdır. Mide üzerine alınan ilaçlarda demir emilimini bozan etkenler vardır, eğer başka bir rahatsızlığınız için ilaç alıyorsanız, bu etkiye sahip olup olmadığını iyice araştırmanızı öneririz.

Bebeklerin ve çocukların gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için demire ihtiyaçları vardır. Erken doğuma maruz kalmayan bebeklerin vücutlarında depolanmış olan demir 4-5 ay içerisinde tüketilir. Erken doğmuş bebekler gelişimini tam olarak tamamlayamadığından demir açısından eksik kalırlar. Çocukların doğumundan itibaren böylesine önem taşıyan demir için, çocuk doktoru ile görüşerek önlem almanız tavsiye edilir. Aileler çocuklara bol bol süt içirmek için gayret gösteriyor fakat bilmiyorlar ki süt, demir açısından düşük bir içecektir. Hatta sütün aşırı tüketilmesi demir emilimini yavaşlatabilir.

Demir eksikliği yaşayan kişiler bu durumu düzeltmek için aldığı takviyeleri iyi araştırıp, doğru kullanmalıdırlar. Aksi takdir de yan etkilere maruz kalıp, daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirler.

Sporcularda Demir Eksikliği Neden Olur? Tıklayınız

Demir Eksikliğini Önleyen Besinler ve Uzman Tavsiyeleri İçin Tıklayınız

Demir İçeriği Zengin Yiyecek Listesi İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *