Demir Emilimi Nasıl Olur, Neden Önemlidir?
2 Ara, 2017 14:28 tarihinde eklendi

Demir Emilimi Nasıl Olur, Neden Önemlidir?

Demir Emilimi Nasıl Olur, Neden Önemlidir?

Demir emilimi nasıl olur, neden önemlidirDemir Emilimi Nasıl Olur, Neden Önemlidir?

Anemi teşhisi konmuş insanlar diyetlerinde yeterli miktarda demir tüketiyor olabilirler, ancak yine de ciddi eksiklik belirtileri çekebilirler.

Emici demirin demir tüketimi kadar önemli olduğunu ve bazı hastalıkların aslında vücudun demirleri düzgün şekilde emmesini önlediğini öğrenmek sürpriz olabilir.

Bu, bir insanın aldığı aşırı demirin, diğer faktörlere öncelikle uyulmaması halinde bedene faydası olmayabilir olduğu anlamına gelir.

Bu makale, demirin vücutta nasıl absorbe edildiğini ve kişinin vücudunun diyet ve takviye yoluyla tüketilen demir emilimini sağlamak için stratejik yolları anlatıyor.

Demir Vücutta Nasıl Absorbe Edilir?

Başlangıç ​​olarak, demir absorpsiyonu, sindirim sistemine giren forma bağlıdır. Heme demiri kırmızı etlerde bulunur ve en kolay emilen formdur. Heme olmayan demir, bitkilerden gelebilir ve genellikle vücutta daha az emilir. Emilim, emilim süreci boyunca değişen inorganik demir iyonlarına da bağlıdır.

Demirin emilimi, her ikisi de diyet kompozisyonundan büyük ölçüde etkilenen bir diyet düzenleyicisi ve bir depo düzenleyicisi tarafından kontrol edilir. Bir kez yutulduktan sonra, demir barsaklara hizalanan ve plazmaya aktarılmış hücre membranlarından geçer. Bir protein olan transferrin, vücudun her yerine nakletmek için bu demiri tutunur. Hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri oluşturmak için demir de kemik iliğine aktarılır.

Demir Emilimi Neden Önemlidir?

Demir, hem şimdiki hem de gelecekteki kullanım için depolanabilmesi adına vücut tarafından emilir. Yemekler ve demir takviyeleri ile vücut acil amaçlar için emilen bazı demirleri kullanır ve geri kalanını ferritin olarak depolar. Ferritin, vücudun hücrelerinde depolanması için kullanılan ve vücuda daha sonra ihtiyaç duyduğu zaman demir sağlayan bir proteindir. Bu depolar tükendiğinde demir eksikliği oluşur. Demir eksikliğinin yaygın belirtileri yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi, dil şişmesi ve garip gıda istektir.

Demir Emilimini Etkileyen Hastalıklar

Ne yazık ki, vücudun demir emme yeteneğini olumsuz yönde etkileyen belli tıbbi durumlar var. Yetersiz mide asidine sahip olan veya iç faktör eksikliği olan bireyler, B12 vitamini eksikliği yaşayabilirler ve demiri iyi ememezler. Ek olarak, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı veya başka bir hormon dengesizliği veya otoimmün hastalık olan insanlar da bununla mücadele edebilirler.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Hakkı Kocamanz

    Bizim en büyük hatamız yemeklerden hemen sonra çay içmek hemde demlikle. Doktorumun dediğine göre çay, kahve demir emilimini düşürüyormuş. Tüm Türkiyede yemekten sonra çay alışkanlığı olduktan sonra demir eksikliği hep olacaktır.

    • access_time 10 Oca 2018, 23:07
    • Cevapla