Menu

Demir Emilimini Engelleyen Gıdalar

Demir emilimini engelleyen besinlerTükettiğimiz bazı gıdaların vücudumuzdaki demir emilimini artırdığı gibi, aynı şekilde bazı gıdalar da demirin vücudumuz tarafından emilmesini engelleyebilir. Özellikle fitrik asit, kalsiyum ve polifenol gibi maddeler içeren gıdalar, demir emilimini önemli ölçüde azaltarak demir eksikliğinin artmasına neden olabilir. Demir absorbsiyonunu engelleyen bu gıdaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fitat (Fitrik Asit) İçeren Gıdalar

Fitat veya fitik asit, tahıllar, tahıllar, soya, fıstık ve baklagiller gibi gıdaların bazılarında bulunur. Az miktarda fitat bile, demir emilimini önemli ölçüde azaltabilir.

Örneğin bir çalışmada, buğdayın içerisine, 2 mg kadar fitat ilave edildiğinde, demir absorpsiyonunun % 18 oranında engellendiği görülmüştür. 250 mg fitat yenildiği zaman ise, buğdayın içindeki demirin % 82’sinin vücut tarafından emilemediği görülmüştür. Bununla birlikte, fitatın negatif etkisi, C vitamini veya et gibi, demir absorpsiyonunu artıran gıdalar tüketilerek ortadan kaldırılabilir.

Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar

Kalsiyum, kemik sağlığı için oldukça önemli bir mineraldir. Bununla birlikte, bilimsel kanıtlar, bir süt ürünü veya kalsiyum takviyesi yoluyla vücuda alınan kalsiyumun, demir emilimini engellediğini göstermektedir.

Yapılan çalışmalar, süt, peynir ya da bir ekten elde edilen 165 mg kalsiyumun, % 50-60 oranında demir emilimini azalttığını göstermiştir. Özellikle çocuklar ve kadınlar için kalsiyum alımı önerildiği için, demir eksikliği riski taşıyan kadın ve çocukların kalsiyum kullanımı ve kandaki demir seviyeleri takip edilmelidir.

Emilimini en üst düzeye çıkarmak için, kalsiyumdan zengin yiyecekler demirinizin çoğunu sağlayan ana öğün yemekleriyle birlikte yenilmemelidir. Takviye kullanılan durumlarda ise, mümkünse, kalsiyum ve demir takviyeleri günün farklı saatlerinde alınmalıdır.

Polifenol İçeren Gıdalar

Polifenoller çay, kahve ve şarap gibi içeceklerde çeşitli miktarlarda bulunur. Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler, yüksek polifenol içeriğine sahiptir. Yemekten hemen önce veya hemen sonra çok miktarda kafeinli içecek tüketmenin, demir emilimini inhibe ettiği gösterilmiştir.

Bir derlemede, açık veya koyu olmasına bakılmaksızın bir bardak siyah çayın, yemekle birlikte tüketilmesinin, demir emilimini % 60-70 oranında azalttığı görülmüştür. Bununla birlikte, katılımcılar yemekler arasında çay içtiğinde ise, absorpsiyon azalması sadece % 20 oranında olduğu kaydedilmiştir. Polifenollerin olumsuz etkisine karşı koymak için, demir bakımından zengin ana öğünlerden hemen önce veya sonra çay veya kahve içmemeye özen gösterin.

Demir Eksikliği Hakkında Az Bilinenler İçin Tıklayınız

Bir Yorum
  1. Emre Kasım 8, 2017 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir