Demir Emilimini Zorlaştıran Durumlar
5 Oca, 2018 15:43 tarihinde eklendi

Demir Emilimini Zorlaştıran Durumlar

Demir Emilimini Zorlaştıran Durumlar

Demir Emilimini Zorlaştıran Durumlar

Fitatlar, polifenoller ve kalsiyum takviyeleri, heme olmayan demir absorpsiyonunu inhibe eder. C vitamini ve lizin emmeyi arttırır.

Baklagiller ve tahıllarda bulunan fitatlar, bitki demirinin emilmesini engelleyebilir. Kalsiyum takviyeleri yemekle birlikte alınırsa demir emilimini de engelleyebilir.

Taşkin asit içeren polifenoller demir emilimini engelleyebilir ve kahve, kakao ve siyah, yeşil ve birçok bitki çayında bulunur. Demir emilimini arttırmaya çalışıyorsanız, bu gıdalardan yemeklerden kaçınmalısınız. Bir çalışma, dört hafta içinde yeşil ve siyah çayın, öncelikle 20 μg / l’den düşük serum ferritin düzeyleri olan insanlarda demir düzeylerini düşürdüğünü gösterdi.

C vitamini, bitki demirinin güçlü bir arttırıcısıdır ve bitki gıdalardaki inhibitörlerin üstesinden gelebilir. Bir çalışma, çeşitli dozlarda fitatın demir emilimini% 10 ila 50 azalttığını ortaya koymuştur. Ancak, 50 mg C vitamini ilavesi ile fitata tepki verdi ve 150 mg vitamin C ilave edilerek demir absorpsiyonu% 30’a yükseldi. Benzer şekilde, büyük miktarda taşik asit varlığında, 100 mg vitamin C demir emilimini% 2’den% 8’e yükseltti.

Demir emilimine ilişkin çalışmaları değerlendirirken, bir kişinin serum ferritin seviyesinin heme benzeri olmayan demir absorpsiyonunun temel belirleyicisi olduğuna dikkat etmek önemlidir. Serum ferritin absorpsiyon ile ters orantılıdır.

Hemokromatoz, insanlara fazla miktarda demir absorbe eden genetik bir hastalıktır ve serum ferritin düzeyleri çok yüksektir. Hemokromatozlu insanlar kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve diğer problemlerden muzdarip olabilir. Bu, hemokromatozu olmayan insanlardaki yüksek demir depolarının da uzun süreli hasara neden olabileceği endişesine yol açar ve bazı erken araştırmalar, yüksek serum ferritin düzeylerinin kalp hastalığı ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

Vejetaryenlerde genellikle serum ferritin düzeyleri daha düşük olduğu için bu düşük düzeylere dayalı olarak kronik hastalığa yakalanma riski daha düşük olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Demir Emilimini Engelleyen Gıdalar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *