Demir emiliminin artmasını sağlayan gıdalarDemir Emiliminin Artmasını Sağlayan Gıdalar

Beslenme alışkanlıklarımız ve uyguladığımız diyetin, vücudumuzdaki demir emilimini etkilediğini biliyor muydunuz? Tükettiğimiz bazı gıdalar, demirin vücudumuz tarafından emilmesine yardımcı olabilir ve emilimi arttırabilir. C vitamini, A vitamini veya beta-karoten açısından yüksek gıdalar yiyerek, yemeklerden alınan demirin emilimini artırabilirsiniz. Ayrıca diğer gıdaların yanında, kırmızı veya beyaz eti yemek de, demir emilimini arttırmaya yardımcı olabilir.

C Vitamini Yönünden Zengin Gıdalar

Vitamin C, besinler yardımıyla veya ilaç takviyeleriyle alınan demirin, vücut tarafından emilimini arttırır. Demiri yakalayarak, vücudunuz tarafından daha kolay emilen bir biçimde depolar. C vitamini yüksek gıdalar narenciye, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve mevsim meyveleridir. Yapılan bilimsel bir çalışmada, yemek ile birlikte 100 mg C vitamini almanın, demir emilimini% 67 arttırdığı gösterilmiştir.

Dolayısıyla, yüksek demirli gıdalarla birlikte, narenciye suyunu içmek veya C vitamini bakımından zengin diğer gıdaları tüketmek, vücudun emilimini arttıracaktır. Özellikle vejetaryen ve vegan diyetlerinde, yemek sırasında C vitamini içeren sebzeleri ekleyerek demir emilimi optimize edilebilir.

A Vitamini Ve Beta-Karoten İçeren Gıdalar

A vitamini, sağlıklı görme, kemik gelişimi ve bağışıklık sisteminizin korunmasında kritik bir rol oynamaktadır. Beta-karoten ise, sebze ve meyvelerde bulunan kırmızı-turuncu renkli bir pigmenttir. Gıdalar yardımıyla alınan beta-karoten, vücudumuzda A vitamini haline getirilir. Beta-karoten ve A vitamini yönünden zengin besin kaynakları arasında; havuç, patates, ıspanak, lahana, kabak, kırmızı biber, kayısı, portakal ve şeftali bulunur.

Tahıl esaslı yemekler verilen 100 kişiden oluşan deneysel bir araştırmada, A vitamininin demir emilimini, pirinçte % 200, buğday için % 80 ve mısır için ise % 140 oranında arttığı tespit edilmiştir.

Kırmızı Ve Beyaz Et, Balık

Kırmızı ve beyaz et ile balık, sadece demir içermekle kalmaz aynı zamanda, demir emilimini de uyarırlar. Yapılan çalışmalar, kırmızı veya beyaz etin, sebze bazlı bir yemeğe eklenmesinin, demir absorbsiyonunun yaklaşık 2-3 misli arttırdığını göstermiştir. Araştırmalar ayrıca, bir

yemeğe 75 gramlık et eklenmesinin, hiç et içermeyen bir yemekle karşılaştırıldığında, demir emilimini yaklaşık 2.5 kat arttırdığını göstermiştir. Çalışma bulgularına dayanarak, 1 gram kırmızı veya beyaz etin, 1 mg vitamin C’ye benzer bir demir emilimi arttırıcı etki sağladığı tahmin edilmektedir.

Demir Emilimini Engelleyen Gıdalar İçin Tıklayınız