Demir İçeren Besinler
27 Haz, 2018 1:28 tarihinde eklendi

Demir İçeren Besinler

Demir İçeren Besinler

 

Demir içeren besinler Ülkemizde yaşanılan en sık rahatsızlıklardan biri demir eksikliğidir. Demir eksikliği genellikle hamilelik döneminde, ergenlikte ve hızlı büyüme gösteren çocuklarda görülür. Demirin az olduğu besinlerin tercih edilmesi ve vücutta demir emiliminin güç olması bu rahatsızlıkla bizleri karşı karşıya getirebilir. Bundan dolayı bu yazımızdan demir içeren besinler ile alakalı bilgi paylaşacağız.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Koyu yeşil yapraklı bitkiler özellikle vejeteryanların vücuda fazla demir almak için tercih ettikleri besinleridir. Lezzetli bir garnitür için lahana ve ıspanak bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Lahana ve ıspanak yüksek oranda demir içerirler. Salata haline getirerek, buharda pişirerek ve sote yaparak bu besinleri tüketebilirsiniz. Ispanağın 100 gramında 2.7 miligram demir vardır. Bu besinlerin yanında C vitamini de tüketerek demir emiliminizi hat safhaya çıkarabilirsiniz.

Kırmızı et, karaciğer: Kırmızı et ve organ etleri oldukça yüksek düzeyde demir içerirler. Örnek vermek gerekirse 100 gram ciğerde 8-10 mg demir vardır. 50 gramlık ızgara bonfile de ise 1-1,5 gram hayvansal kaynaklı demir bulunur.

Demir İçeren Besinler

Kümes Hayvanları: Kırmızı et ile pek arası olmayanlar için demir almak adına  iyi bir besin kaynağıdır. Fakat kırmızı et ve organ etlerine kıyasla demir oranında düşüş gözlenir. Buna rağmen hatırı sayılır miktarda demir içerirler. 200 gram tavuk etinde 1.6-2 mg demir bulunurken hindinin 200 gramında ise 2.4-3 mg demir bulunur.

Balık: Demir içeren besinler arasında balıklar gözdelerdir. Sardunya, mezgit, uskumru, ton balığı gibi balık türleri demir kaynaklıdır. Balık tüketerek ihtiyacınız olan demiri hem yüksek protein ile hem de az yağlı bir şekilde karşılamış olursunuz.

Özet
Demir İçeren Besinler
Konu Başlığı
Demir İçeren Besinler
Site İçeriği
Demir içeren besinler Ülkemizde yaşanılan en sık rahatsızlıklardan biri demir eksikliğidir. Demir eksikliği genellikle hamilelik döneminde, ergenlikte ve hızlı büyüme gösteren çocuklarda görülür.
Yazar
Yayımlayan
Demir Eksikligi
Site Sahibi Logo

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *