Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir?
18 Eyl, 2017 16:56 tarihinde eklendi

Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir?

demir açısından zengin besinlerDemir İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Demir eksikliği yaşayan çoğu insanın ilk aklına gelen besin şüphesiz ki ıspanaktır. Eşe dosta sorarak bu konu hakkında bilgi almak isteyen bireyler genellikle ıspanak cevabıyla karşı karşıya kalırlar çünkü en bilindik demir içeren besindir.

Günümüzde bu hastalık çoğunlukla çocuklarda (bkz. Çocuklarda Demir Eksikliği) ve bayanlarda görülmektedir. Vücudunuz günlük olarak belli bir miktar demire ihtiyaç duyar (bkz. Günlük Demir İhtiyacı Kaç Miligramdır?) ve bu ihtiyacı gideremezseniz sağlık problemi yaşamanız kaçınılmazdır. Demir eksikliğine karşı edinmeniz gereken en iyi alışkanlık ise yediğiniz besinlerin demir açısından zengin olmasına dikkat etmektir. Bununla beraber dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmeye gayret gösterirseniz bu konu hakkında ekstra fayda sağlamış olursunuz.

Demire yönelik düzenli olarak beslenmezseniz, vücudunuzda yaşanan demir kaybı ileride anemiye (kansızlık) dönüşebilir.

Demir Açısından Zengin Besinler

 1. Demir için her ne kadar herkes ıspanak tavsiyesinde bulunsa da, en fazla demir içeren besin tavuk ciğeridir. Fakat süpermarketlerden alınan tavuklar yerine daha doğal ortamlarda yetişmiş, gelişimini tamamlayabilmiş tavuk alabilirseniz, size sağlayacağı katkı çok daha verimli olacaktır. Eğer tavuk ciğeri yemek istemiyorsanız, büyük baş hayvanların ciğerlerinden de tüketebilmeniz mümkün.
 2. Genel olarak büyük baş hayvan etlerinin besin değerleri yüksektir. Demir eksikliği yaşayan insanların et tüketmesindeki püf nokta, etin tüketiminden çok nasıl tüketildiğidir. Etler en doğru şekilde pişmeli ve öyle tüketilmelidir.
 3. Ton balığı da demir eksikliği yaşayan insanların en pratik ve zengin besin tercihlerindendir. Dilerseniz belirli sıklıklarla ton balığı tüketerek demir oranınızı yükseltebilirsiniz.
 4. Deniz canlıları demir bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde her ne kadar rağbet görmese de, karides, yengeç gibi deniz ürünleri demir eksikliğine çok iyi gelmektedir. Eksik olan demir değerinizi yükseltmek için yeme alışkanlıklarınıza bu ürünleri de eklemeniz oldukça yararlı olacaktır.
 5. Tüm sakatat çeşitlerini tüketebilirsiniz. Özellikle dalak, sakatatlar arasında en yüksek demir içeren besindir.
 6. Etle aynı seviyede görülen pek bilinmeyen ve demir değeri büyük ölçüde yüksek olan bir diğer besin ise yeşil mercimektir. Çorba olarak salata olarak her şekilde tüketebilirsiniz, oldukça faydalıdır.
 7. Demir içeren meyvelerde ise rengi kırmızı olan meyveler demir içerir. Örneklemek gerekirse üzüm ve kuru erik diyebiliriz.

Demir eksikliğine yönelik yaptığınız bu çalışmalarda tüketeceğiniz besinlerin doğal olmasına özen göstermelisiniz. Bu belirttiğimiz besinleri düzenli olarak tükettiğiniz takdirde demir eksikliğinden kurtulabilir, sağlığınıza en hızlı şekilde kavuşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. okan

  Bilgiler için teşekkürler, demir eksikliği için yiyebileceğimiz ve yememiz gereken besinleri böyle güzel bir şekilde sıralamak, harika en kısa zamanda yapmamız gereken ve yememiz gereken yiyecekler.

  • access_time 8 Kas 2017, 9:03
  • Cevapla
 2. sezai tarar

  aslında ıspanak demir açısından içerisinde fazlasıyla var. ancak besinlerin içinde ki demir oranını araştırarak rapor haline getiren bilim adamı, ıspanakta ki oranı yanlış yazınca (sadece virgülün yerini yanlış koymuş) tüm dünyaya yanlış bir bilgi vermiş olmuş. ancak yinede ıspanak ta fazlası ile demir var. benim oğlumda da demir eksikliği var ve özellikle tavuk ciğeri yediremiyoruz. diğer besinleri yediremiyoruz ve bu nedenle hala ilaç veriyoruz.

  • access_time 8 Kas 2017, 9:15
  • Cevapla