Demir İlaçları Böbrek Hastalarında Neden Kullanılır?
2 Ara, 2017 13:50 tarihinde eklendi

Demir İlaçları Böbrek Hastalarında Neden Kullanılır?

Demir İlaçları Böbrek Hastalarında Neden Kullanılır?

Demir ilaçları böbrek hastalarında neden kullanılırDemir İlaçları Böbrek Hastalarında Neden Kullanılır?

Daha önce yayınladığımız bir makalede, aneminin kronik böbrek hastalığı (CKD) ile nasıl ilişkili olduğu ve bu hastalarda aneminin belirtilerinin nasıl ortaya çıktığından kısaca bahsettik. Bu bilinmesi gereken önemli bir bilgidir, çünkü bu hastalığı olan insanlar genellikle demirden yoksundur ve bu da kan hücrelerinin üretimi ve genel sağlık için gereklidir.

Beş aşamalı kronik böbrek hastalığı vardır ve tavsiye edilen tedavi hastalığın ilerlemesine bağlıdır. Erken evredeki semptomlar çoğunlukla sessizdir, bu da bireylerin böbrek fonksiyonlarının azaldığından habersiz oldukları anlamına gelir. Ancak uygun tedavi ile, diyaliz veya transplantasyon gerektiren tam böbrek yetmezliğinin önlenmesi mümkün olabilir.

Bu makalenin amacı, bazı demir takviyelerinin böbrek hastalığının tedavisinde neden sıklıkla önerildiğinin sebeplerini ele almaktır.

Eritropoietinin Rolü

Eritropoietin (EPO) adı verilen bir hormon böbrekler tarafından üretilir ve vücuda kırmızı kan hücreleri yapılması sinyalleri verir. Böbrek problemi olan insanlar genellikle yeterli EPO yapamıyor ve bu da bir kişinin alyuvar sayısının düşmesine neden oluyor. Anemi, CKD’nin bu aşamasında sıklıkla gelişir. Eritropoez teşvik edici ajanlar olarak bilinen ilaçlar, vücudun bu hormondan daha fazla üretmesine yardımcı olmak için reçete edilebilir.

Demir Böbrek Hastalarına Nasıl Yardım Edebilir?

Vücuda demir ilave edilerek, anemi ikincil durumu düzeltilebilir ve yönetilebilir. Bunun nedeni, demir vücudun alyuvar sayımını artırmaya yardımcı olur ve oksijen sayısının bir bölümüne ulaşmasını sağlar.

Eritropoez teşvik edici bir ajan ilacı alan böbrek hastalarının, ajanların etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için ek demir tüketmeleri gerekecektir. Bu tür ilaçları alırken, vücudunuz demir tedarikini normalden daha hızlı kullanır. Bu nedenle, bu depoların doldurulması için ilave demir gereklidir.

KBB hastalarının demir seviyelerini test etmeleri ve bir böbrek rahatsızlığı nedeniyle anemi geliştirip gelişmediğini belirlemek için bir doktora danışmaları önem taşır. Daha spesifik olarak, KKD hastalarının TSAT seviyeleri (en az yüzde 20 olmalıdır) ve ferritin seviyeleri test edilmelidir (100 ng / mL veya daha yüksek olmalı). Aylık test, bir hastanın hemoglobin hedefine ulaşılana kadar önerilir.

Herhangi bir tedavi planında iyi bir başlangıç ​​noktası, yapraklı yeşil sebzeler, yumurta ve yağsız etler gibi demir içeriği zengin gıdaları tüketmektir. Daha fazla destek için, demir takviyeleri ağızdan veya sıvı formda tablet şeklinde alınabilir. Hastalar ağız yoluyla ihtiyaç duydukları demiri alamazlarsa, bir klinik veya doktor ofisinde intravenöz olarak alabilirler.

Editörün Tavsiyesi: Hamilelikte Demir İhtiyacı ve Alımı

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *