Demir İlaçlarının Genel Yan Etkileri
21 Eyl, 2017 20:56 tarihinde eklendi

Demir İlaçlarının Genel Yan Etkileri

Demir İlaçlarının Genel Yan Etkileri

demir ilaçlarının yan etkileri nelerdirDemir İlaçlarının Genel Yan Etkileri

Genellikle kadınların, erkeklerden daha fazla demire ihtiyacı vardır. 19 ile 50 yaş arasındaki kadınlar, erkeklerin ihtiyaç duydukları demir miktarının iki katından fazlasına ihtiyaç duyarlar. Bir erkek günde 8 mg demire ihtiyaç duyarken, bir kadın ise yaklaşık olarak 18 mg demire gereksinim duyar. Bu nedenle kadınlar, ferrous sulfate olarak da bilinen demir takviyesi ilaçlarını daha çok kullanmakta ve dolayısıyla da yan etkilerine daha çok maruz kalmaktadırlar. Demir takviyesi ilaçlarının uzun süreli kullanım gerektiren ilaçlar olduğunu düşünürsek, demir ilaçlarının yan etkileri, pek çok kadın için hayatlarının bir parçası haline gelebilir.

Öncelikle aneminin nedeni araştırılmalı ve sonrasında demir takviyesine başvurulmalıdır. Kadınlarda görülen demir eksikliğinin önde gelen nedenlerinden biri, adet dönemlerinin uzun sürmesi ve ağır bir şekilde geçirilmesidir. Ancak, adet döneminden kaynaklanmayan iç kanama gibi başka nedenler de demir eksikliğine neden olmaktadır. Eğer kanlı dışkı, keskin karın ağrısı, ağrı ve kramp gibi şikayetleriniz varsa, aneminin sebebi daha ciddi bir duruma dayanıyor olabilir. Bu durumda, vakit kaybetmeden doktorunuza danışınız. Aneminin yalnızca demir eksikliğinden kaynaklandığı ve daha ciddi bir durum olmadığı belirledikten sonra, doktorunuz demir takviyesine başlamanızı önerecektir. Kullanacağınız demir ilaçlarının yol açabileceği yan etkileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En Sık Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Demir takviyesi kullanan anemi hastalarının ortalama dörtte birinde, mide bulantısı ve kabızlık, kusma, karın ağrısı, ishal, dışkı renginde koyulaşma ve bağırsak hareketlerinde düzensizlik gibi, sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açan yan etkilerin ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Ayrıca demir ilaçları, cilt üzerinde de bir takım yan etkilere yol açabilmektedir. Bunlar genellikle, ciltte meydana gelen kaşıntı, kızarıklık ve kabarma gibi etkilerdir. Ayrıca kullanılan ilaca bağlı olarak, dudaklarda, dişlerde ve cilt tonunda, hafif renk değişikliği de olası demir ilacı yan etkileri arasında yer alır.

Unutmayın, demir takviyesi ilaçları uzun süreli ve 6 aya uzayabilen bir kullanım gerektirebilmektedir. Bu nedenle kullandığınız ilaç bünyenizde yan etkilere neden oluyorsa, uzun süre sizi etkileyecektir. Demir takviyesi ilaçları kullanımına bağlı olarak, etkisi uzun süren, şiddetli veya hayat kalitenizi olumsuz yönde etkileyen bir yan etki ile karşılaşırsanız, en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Demir İlaçlarının Yan Etkilerini Hafifletmek Mümkün Müdür? Tıklayınız

Özet
Demir İlaçlarının Genel Yan Etkileri
Konu Başlığı
Demir İlaçlarının Genel Yan Etkileri
Site İçeriği
Demir İlaçlarının Genel Yan Etkileri. Unutmayın, demir takviyesi ilaçları uzun süreli ve 6 aya uzayabilen bir kullanım gerektirebilmektedir. Kullandığınız ilaç bünyenizde yan etkilere neden oluyorsa, uzun süre sizi etkileyecektir.
Yazar
Yayımlayan
Demir Eksikligi
Site Sahibi Logo

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. Mert

  İlaçları ne olursa olsun bilinçsizce kullanmamamız gerekiyor. Bu konuda da faydalı bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık…

  • access_time 8 Kas 2017, 8:01
  • Cevapla
 2. Bekir

  Aslında bu yan etkisi olan ilaçları kullanmak yerine demir eksikliğini giderecek doğal gıdalar ile beslenmek daha iyi bence. En azından içiniz rahat eder. Şahsen ben sabahları çocuklar için pekmez ile tahini karışık yediriyorum. Hem doğal bir gıda almış oluyorlar hem de demir eksikliğini gidermiş oluyorlar.

  • access_time 8 Kas 2017, 9:02
  • Cevapla