Demir İlaçlarının Yan Etkileri Nasıl Önlenir?
21 Eyl, 2017 20:35 tarihinde eklendi

Demir İlaçlarının Yan Etkileri Nasıl Önlenir?

Demir İlaçlarının Yan Etkileri Nasıl Önlenir?

demir ilaçlarının yan etkilerini hafifletmek mümkün mü

Demir İlaçlarının Yan Etkileri Nasıl Önlenir?

Demir takviyesine yeni başlayanlar genellikle kabızlık, mide sorunları, mide bulantısı ve hatta kusma gibi yan etkilerle karşı karşıya kalabilirler. Demir takviyelerinin bu yan etkileriyle oldukça sık karşılaşılmaktadır. Demir ilacı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler hakkında bilmeniz gereken, bir takım ciddi yan etkilerin uyarısı niteliğinde olan belirtilerin farkında olmak ve demir ilaçlarının sebep olabileceği yan etkileri mümkün olduğunca nasıl önleyebileceğinizi öğrenmektir.

Uygulayacağınız birkaç basit yöntem sayesinde, demir eksikliğinden kaynaklanan aneminin tedavisi için kullanılan demir ilaçlarının yan etkilerini hafifletebilir hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Öncelikle, kullanmanız gerekenden daha küçük bir doz ile başlayarak ve demir ilacının dozunu tam doza ulaşana kadar kademeli bir şekilde yavaş yavaş arttırırsanız, sindirim sistemi üzerinde oluşabilecek yan etkilerin azaltılabilirsiniz.  Emilimi arttırmak ve ilaçtan maksimum verimi elde etmek için, demir haplarını yemekten yaklaşık 1 saat önce almak tavsiye edilmektedir. Ayrıca, tabletlerin bozulmasını önlemek için, serin ve nemden uzak bir yerde bulundurmaya özen göstermeyi unutmamalısınız. Demir takviyelerinin ortak yan etkilerini önlemenin beş yolunu, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Demir takviyesi ilacınızla birlikte, büyük bir bardak su veya portakal suyu için. Portakal suyundaki C vitamini, emilimini artmasını sağlarken, su demirin daha iyi absorbe edilmesine yardımcı olur.

2. Demir tabletlerinden başka herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, ilacınızı kullandıktan en az 2 saat sonra demir takviyesi ilacınızı için. İlaçların içeriğindeki bazı maddeler, demir haplarıyla etkileşime girebilir veya vücuttaki emilimi önleyebilir.

3. Demir takviyelerini aldığınız zaman, kalsiyum tabletleri veya kalsiyum içerikli gıdalar kullanmamaya özen gösterin.

4. Demir takviyelerine bağlı olarak kabızlık problemi yaşayanlar için, doğal dışkı yumuşatıcılar veya doktorunuzun tavsiye edeceği bağırsak düzenleyici ilaçlar, kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

5. Demir takviyesinin uzun vadeli bir tedavi olduğunu unutmayın. Aneminin iyileşmesini sağlamak için, tedaviye başladıktan sonra, 6 aya kadar demir takviyesi kullanmanız gerekebilir. İlaçlarınızı ihmal etmeden, devamlı bir şekilde kullanın.

Uyarı: Beklenmeyen bir yan etkiyle karşılaşırsanız, en kısa zamanda mutlaka doktorunuza danışın.

Demir Eksikliği Kilo Vermeyi Engeller Mi? Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *