Demir İnfüzyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
7 Kas, 2017 5:54 tarihinde eklendi

Demir İnfüzyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Demir İnfüzyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Demir infüzyonu hakkında bilmeniz gerekenlerDemir İnfüzyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Demir infüzyonu, demirin vücuda bir iğne vasıtasıyla damardan verildiği bir prosedürdür. Demir ilacı veya demir takviyesinin de bu şekilde damardan verilmesi yöntemi, aynı zamanda bir infüzyon olarak adlandırılır. Demir infüzyonları genellikle, demir eksikliği anemisini tedavi etmek için doktorlar tarafından reçete edilir. Demir eksikliği anemisi demir ilaçlar, beslenme değişiklikleri ve demir takviyeleri ile tedavi edilir. Ancak bazı durumlarda, doktorlar bunun yerine demir infüzyonlarını önerebilir.

Hangi durumlarda demir infüzyonu uygulanır?

 • Ağız yoluyla demir ilacı alamayan
 • Bağırsaklarında yeterince demir emilmeyenler
 • Kan kaybı nedeniyle yeterli miktarda demir absorbe edemeyenler
 • Tıbbi komplikasyonlardan veya kan naklinden kaçınmak için, demir düzeylerini hızlı bir şekilde arttırmaya ihtiyaç duyulanlar,

Doktorun uygun gördüğü durumlarda, demir infüzyonuna ihtiyaç duyabilirler.

Demir infüzyonu için nasıl hazırlanmalı?

Doktorunuz ilk demir infüzyon tedaviniz için hazırlık yapmak için size özel talimatlar verecektir. İnfüzyonun yapılacağı gün, aç kalmanıza gerek yoktur, rutin bir şekilde kahvaltınızı yapın ve öğle yemeğinizi yiyin. Demir infüzyonunuz hakkında endişeleniyorsanız, ilk önce doktorunuzla prosedür hakkında konuşarak, endişenizin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Demir infüzyonu sırasında ne olur?

Bir demir infüzyonu genellikle hastane veya hemodiyaliz merkezinde yapılır. Bir hemşire, doktor veya sağlık uzmanı, damara küçük bir tüp yerleştirmek için bir iğne kullanır. Bu küçük boru kateter olarak bilinir. Kateter genellikle, kolunuzdaki veya elinizdeki bir damara konulur. Ardından, sağlık uzmanı, kateteri damarınızda bırakarak iğneyi çıkaracaktır. Kateter, demir tüpü uzun bir boruya bağlanır. Demir tuzlu bir solüsyonla seyreltilmiştir. Demir tüpündeki bu solüsyon, ya damarınıza pompalanır ya da yerçekimi ile yavaş yavaş damlatılarak damarınıza verilir.

Prosedürü uygulayan doktor, bir reaksiyon göstermediğinizden emin olmak için önce bir test dozu verecektir. Herhangi bir yan etki oluşursa, prosedürü durduracaktır.

Bir demir infüzyonu ne kadar sürer?

Bir demir infüzyonu 3 veya 4 saat sürebilir. Bazı durumlarda ise, doktorunuzun ihtiyacınız olduğunu düşündüğü tedavi seviyesine bağlı olarak, biraz daha uzun sürebilir. Yavaş infüzyon hızı, komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Vücudun demir seviyelerini uygun seviyelere getirmek için çoğu zaman birkaç demir infüzyonu gerekir. Demir eksikliği tedavisi için genellikle, bir ile iki hafta boyunca demir infüzyonu önerilir. Demir infüzyonları zaman alır ve ayrıca diğer anemi tedavi çeşitlerinden daha pahalı olabilir.

Demir İnfüzyonunun Faydaları ve Yan Etkileri İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. DeplasmanRehber

  Demir infüzyonu hakkında pek bilgim yoktu. Anladığım kadarıyla pek yaygın değil bu şekilde demir eksikliğinin giderilmesi. 3-4 saat çok uzun bir süre damardan demir almak için. Bilgiler için teşkkürler.

  • access_time 8 Kas 2017, 9:58
  • Cevapla
 2. Çankırı Tuz lambası

  Merhaba Çok Faydalı Bir Konu özelikle, Demir infüzyonu konusunda yeterli bilgiyi Veriyor.

  • access_time 9 Mar 2018, 22:17
  • Cevapla