Demir Satürasyonu Düşüklüğü
26 Kas, 2017 20:19 tarihinde eklendi

Demir Satürasyonu Düşüklüğü

Demir Satürasyonu Düşüklüğü

Düşük demir satürasyonuDemir Satürasyonu Düşüklüğü

Demir kanın önemli bir bileşenidir. Onun varlığı kana kırmızı renk verir. Hemoglobin ve diğer vücut enzimlerinin oluşmasında önemli rol oynar. Hemoglobin, çeşitli vücut organlarına ve dokularına oksijen taşımakla yükümlüdür. Vücudunuzda uygun bir demir depolaması varsa bağışıklık güçlü kalır.

Vücutta düşük demir birçok istenmeyen koşullardan sorumludur. Aynı şekilde, vücutta gerekli olan miktardan yüksek demir içeriği de sağlığa zararlıdır. Laboratuvar testleri serum demirini ve diğer demir testlerini vücudun düşük veya yüksek demir rasyonunun altında yatan nedenini saptayabilir.

Düşük Demir Satürasyonu (Doygunluğu) Neyi Kasteder?

Demir doygunluğunun anlamı, vücudun demir taşımak veya demir bağlama yeteneğidir. Yiyeceklerimizdeki besinler bağırsak tarafından absorbe edilir. Demir tüketilen gıdalardan bağırsak tarafından tamamen absorbe edildiğinde, transferrin adı verilen kan proteini yardımıyla hedef bölgenin organlarına taşınır.

Demir emilimi bağırsaktan düşük olduğunda, düşük demir doygunluğu adı verilen bir duruma neden olur. Demir emilimi yüksekse, demir doygunluğunu artırır. Demir doygunluğu yüzde olarak ölçülür.

Normal demir doygunluğu erkekler için %15 ila 50 ve dişiler için %10 ila% 45’tir.

Bununla birlikte parametreler bir laboratuvardan diğerine marjinal olarak farklılık göstermektedir. Genellikle doktorunuz demir doygunluğu, toplam demir bağlama kapasitesi (TIBC) ve serum demirinin birlikte üç testi önerir. Laboratuvar testinde düşük demir doygunluğu ve düşük serum demir seviyesi görülürse demir eksikliği anemisine işaret eder.

Vejetaryenler bu konuda demir eksikliğine daha savunmasızdır. Düşük demir doygunluğu için bir diğer önemli neden bağırsak probleminiz olduğunda ortaya çıkar. Bağırsak bozuklukları demir eksikliği anemisine de neden olabilir. Paraziter enfestasyonlar, hemoroid kaynaklı kan kaybı da kandaki düşük demir seviyesine neden olabilir.

Menstrüasyon sırasında aşırı kan akışı da genellikle kadınlarda aneminin ortak bir nedenidir. Gebelik, kadınlarda aneminin diğer önemli bir nedenidir.

Düşük demir doygunluğu ile ilişkili semptomlar, yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı, soluk yüz ve cilt, baş ağrısı ve benzeridir. Düşük kan basıncı da demirin düşük doyum belirtilerinden biridir.

Düşük demir doygunluğunun altında yatan nedeni bulmak tedavisi için önemlidir. Dengeli bir diyetle beslenmeye özen gösterin. Kandaki demir doygunluğunu normalleştirmek için, kişi demir içeren yiyecekleri yemelidir. Et, balık, yumurta ve kümes hayvanları zengin demir kaynağıdır. Vejetaryenler, yeşil sebzeler, ıspanak, hurma, kayısı, pazı pancarı, tahıl ve fasulye gibi demir içeren gıdaları bolca tüketmelidir.

Editörün tavsiyesi: Kadınların Niçin Daha Fazla Demire İhtiyacı Var?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *