Demir Seviyesini Belirleyen Kan Testleri
13 Ara, 2017 0:48 tarihinde eklendi

Demir Seviyesini Belirleyen Kan Testleri

Demir Seviyesini Belirleyen Kan Testleri

Demir seviyesini belirleyen kan testleriDemir Seviyesini Belirleyen Kan Testleri

Serum Ferritin: Ferritin, demir bağlayan ve vücuda demir depolamaya yardımcı olan bir proteindir. Düşük seviyeler, demir depolarında azalma olduğunu gösterir. Normal değerler erkeklerde genellikle 12 – 300 ng / mL ve kadınlarda 12 – 150 ng / mL’dir. Normalden daha düşük ferritin seviyeleri, demir eksikliği anemisinin bir işaretidir, normalden yüksek düzeyler hemolitik anemi veya megaloblastik anemi belirtileri olabilir.

Serum Demiri: Serum demir, kandaki demir miktarını ölçer. Normal serum demir 60 – 170 mcg / dL’dir. Daha düşük seviyeler demir eksikliği anemisini veya kronik hastalığın anemisini gösterebilirken, yüksek düzeyler hemolitik anemi veya vitamin B12 eksikliğini gösterebilir.

Toplam Demir Bağlama Kapasitesi: Toplam demir bağlama kapasitesi (TIBC) kandaki transferrin seviyesini ölçer. Transferrin, kanda demir taşıyan bir proteindir. TIBC vücuttaki transferrinin ne kadar falza ya da ne kadar az demir taşıdığını hesaplar. Normalden daha yüksek TIBC, demir eksikliği anemisinin bir işaretidir. Normalden düşük bir düzey, kronik hastalık, orak hücre, pernisiyöz anemi veya hemolitik anemi için anemi belirtileri gösterebilir.

Retikülosit sayısı: Retekülositler genç kırmızı kan hücreleridir ve sayıları kırmızı kan hücresi üretim oranını yansıtır. Üst normal sınır yaklaşık 100,000 / mL’dir. Kanama nedeni olmadığında düşük sayı, kemik iliğindeki üretim problemlerini önermektedir. Anormal derecede yüksek bir sayı, kırmızı kan hücrelerinin çok sayıda yok edildiğini ve hemolitik anemi olduğunu gösterir. Son araştırmalar, retikülosit hemoglobin içeriğinin (CHR) bebeklerde demir eksikliği tespitinde standart bir hemoglobin testinden daha doğru olabileceğini düşündürmektedir.

Vitamin eksiklikleri: Doktor, vitamin B12 ve folat seviyeleri için testler isteyebilir. Schilling testi, vücudun B12 vitaminini normal olarak emmip emmediğini belirlemek için kullanılır.

Diğer Teşhis Testleri

Anemi nedeni olarak iç kanamadan şüpheleniliyorsa, gastrointestinal sistem genellikle ilk olası kaynaktır. Bu vakalardaki bir teşhis, çoğunlukla hastada kanama bulgusu varsa oluşabilir; siyah ve katranlı veya kırmızı çizgili olabilir. Bununla birlikte, genellikle, kanama mevcut olabilir, ancak görünür değildir. Eğer öyleyse, bu gizli kan için dışkıda testlere ihtiyaç duyulur. Hastanın çökelti durumunu teşhis etmek için ek testlere ihtiyacı olabilir. Bir fiber optik tüpün gastrointestinal sistemi izlemek için kullanıldığı endoskopi, birçok hastada, özellikle kanama kaynağı belirsiz olduğunda yararlıdır. Kolonoskopi, kolorektal kanseri ekarte etmek için de önerilebilir.

Hastanın beslenme önerisi düşük demir alımı ve diğer nedenler ucuz veya noninvazif teknikler kullanılarak oluşturulamazsa, hastaya demir takviyeleri için aylık deneme verilebilir. Hasta yanıt vermezse, daha fazla değerlendirme gereklidir.

Editörün Tavsiyesi: Anemi Testini İhmal Etmeyin

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *