Demir Takviyeleriyle Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi
13 Eki, 2017 16:00 tarihinde eklendi

Demir Takviyeleriyle Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Demir Takviyeleriyle Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

demir takviyeleriyle huzursuz bacak sendromunu tedavi etmekDemir Takviyeleriyle Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Demir eksikliği, huzursuz bacak sendromunun oldukça yaygın nedenlerinden biridir. Huzursuz bacak sendromunun en belirgin semptomlarından olan uykuya dalarken bacaklarında tekrarlayan rahatsızlık hissi yaşıyor ve bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı duyuyorsanız, bu sempomlardan kurtulmak için tedavi seçenekleri arıyor olabilirsiniz. Ayrıca huzursuz bacak sendromunuzun asıl nedeni, demir eksikliğine dayanıyor olabilir. Kanında düşük demir seviyesine sahip olanlar için, demir takviyesi almak, demir eksikliğinin giderilmesini sağlarken, aynı zamanda da, huzursuz bacak sendromu semptomlarının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Olanlarda Demir Seviyelerini Belirleme Testleri

Huzursuz bacaklar sendromunun nedenini kesin bir şekilde belirlemek, genellikle zordur ve çoğu zaman asıl nedeni tam olarak belirlenemeyebilir. Ayrıca, bir takım nedenlerin, huzursuz bacak sendromuna yol açabildiği tespit edilmiştir. Bu nedenlerden en yaygın olanı, demir eksikliğidir. Huzursuz bacak sendromunuza, demir eksikliğinin neden olup olmadığını belirlemek için, doktorunuz sizden bir kan testi isteyecektir.

Demir eksikliğiniz olup olmadığını anlamak için, en önemli testlerden biri, vücudunuzun demir depolarının bir ölçüsü olan serum ferritin’dir. Bu seviyeler kan litresi başına 50 mcg’den düşük olduğunda, ağızdan demir takviyesi alması önerilir. Bu düzey, diğer anemi bulguları olmadan bile düşük olabilir. Kan testleri sonucunda demir eksikliği görülürse, doktorunuz size demir takviyesi ilacı yazacaktır. Doktorunuzun uygun gördüğü dozda ve belirlediği süre boyunca, demir takviyelerini düzenli olarak kullanmalısınız. Ayrıca, demir emilimini en üst düzeye çıkarmak için, demir takviyesinin yemekten 1 saat önce veya yemekten 2 saat sonra alınması idealdir. Buna ek olarak, kalsiyum vücudun demir emilimini azalttığı için, demir takviyeleri kullanırken kalsiyum tabletleri veya bol kalsiyum içerikli gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Demir Seviyenizi Yeniden Kontrol Etme Zamanı

Demir takviyelerini, düzenli bir şekilde kullandıktan sonra, doktorunuz muhtemelen demir eksikliği seviyenizi öğrenmek için ferritin seviyenizi yeniden kontrol etmek isteyecektir. Ayrıca, aşırı demir yüklemesi ve hemokromatoz adı verilen bir durumla sonuçlanacak şekilde fazla miktarda demir almadığınızdan da emin olmak isteyecektir.

Huzursuz bacak sendromuna ait bulgularınızın hafiflediğini görürseniz, demir takviyesi ilacının işe yaradığından emin olabilirsiniz. Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz 6 ay aralıklarla rutin kan testi ile demir seviyenizi düzenli olarak takip etmeyi önerebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. Atalay

  Bacak sendromu dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

  • access_time 8 Kas 2017, 8:22
  • Cevapla
 2. Aylin Gürel

  Huzursuz bacak sendromu genellikle stresin oluşturduğu etki ile karıştırılabiliyor. Geçenlerde demir eksikliği tedavisi sonrası araştırmamda var olan etkinin demir eksikliğine bağlı olduğunu öğrenmiştim.

  • access_time 8 Kas 2017, 9:29
  • Cevapla