Demirin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
23 Eyl, 2017 21:27 tarihinde eklendi

Demirin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Demirin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

demirin sağlığa faydalarıDemirin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Demir, insan vücudunun düzgün çalışması ve gelişmesi için gereklidir. Proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olur, hemoglobin ve alyuvarların üretiminde rol oynar. Demir eksikliği, demir eksikliği anemisi, kronik anemi, öksürük ve diyaliz öncesi anemi gibi durumlara neden olabilir.

Demirin sağlığa olan faydaları, farklı yorgunluk nedenlerinin ortadan kaldırılmasını içerir. Demir ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlarla savaşacak kadar güçlü bir rol oynamaktadır.

Demirin Sağlığa Faydaları

1. Anemi’yi Önler

Anemi, düşük kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin üretimi nedeniyle oluşur; bu nedenle düşük oksijen vücuttaki hücrelere ulaşır. Anemi genellikle düşük enerji seviyeleri ile sonuçlanır ancak zayıf beyin işlevinden düşük bağışıklığa (veya hastalıklarla mücadele yeteneğine kadar) kadar vücudun birçok bölümünü de etkileyebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelindeki 1.62 milyar anemi vakasının yaklaşık yarısının demir eksikliğinden, diğer yarısının ise genetik faktörlerden kaynaklandığını tahmin ediyor.

2. Enerji Seviyelerini Destekler

Demir, hücrelere ulaşmak için yeterli oksijen üretimine yardım ederek enerjiyi destekler. Demir aynı zamanda vücudun proteinleri sindirmek ve besin maddelerininden maksimum fayda sağlamak için gerçekleştirdiği metabolik enzim süreçlerine yardımcı olur. Bu nedenle demir eksikliği yorgunluğa, aktif olma problemine ve diğer pek çok yavaşlamaya neden olabilir.

Demir eksikliği sıklıkla düşük konsantrasyon, ruh hali değişiklikleri ve kas koordinasyonundaki sorunlar gibi semptomlarla ortaya çıkar. Kas hareketi için demir gereklidir, çünkü kaslara oksijen depolamaya yardımcı olur ve kasların hareket etmesini ve güçlenmesini sağlar.

3. Bilişsel İşlevleri Sürdürmeye Yardımcı Olur

Demir, beyne oksijen taşıyan beyin işlevini desteklemek için gereklidir; Aslında, vücudun tüm oksijeninin yaklaşık yüzde 20’si beyin tarafından kullanılır. Bu nedenle demir eksikliği, hafızayı veya zihinsel fonksiyonları bozabilir. Bebekler ve çocuklarda öğrenme güçlüğü çekme potansiyeline sahip olan psikomotor ve bilişsel anormalliklere neden olabilir.

4. Sağlıklı Gebelik için Gereklidir

Gebelikte demir eksikliği, prematüre doğum riskini artırır ve ayrıca yenidoğanın kilosu yetersiz kalır. Ne yazık ki prematüre doğan bebeklerin, yaşamlarının ilk yıllarında daha fazla sağlıkla sorunu olur ve geciken büyüme ve bilişsel gelişim kusurları meydana gelebilir.

Tüm hamile kadınların bol miktarda demir içeriği zengin gıdaları yemeleri ve takviyeleri almaları önerilir.

Tavsiye Makale: Hamilelikte Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı Besinler

5. Bağışıklık Sistemini Destekler

Metabolik enzimdeki rolü nedeniyle işlenmiş gıdalardan gelen diğer besinleri sindirmek ve emmek için demir gereklidir. Ayrıca, demir, hasar görmüş dokular, organlar ve enfeksiyona veya hastalık gelişimine yatkın hücreler dahil olmak üzere vücudun hasarlı bölgelerine yeterli miktarda oksijen sağlamaya yardımcı olur.

7. Ruh Halini İyi Tutmaya Yardımcı Olur

Olumlu bir duyguyu destekleyen nörotransmitter fonksiyonlar kan içindeki yeterli demir seviyelerine dayanır. Ruh haliniz, serotonin, dopamin ve diğer hayati hormonlar da dahil olmak üzere, oksijen seviyeleri düşük olduğunda beyinde tam olarak sentezlenemeyen bir hormon dengesinden söz edilebilir.

Demir eksikliğinin kötü bir ruh hali, kötü uyku, düşük enerji seviyeleri ve motivasyon eksikliği yaratmasının nedenlerinden biri de budur. Ruh halinizde ve hafif depresyon ya da kaygı duygularınızda değişiklikler fark ederseniz, bir demir eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.

8. Huzursuz Bacak Sendromunu Önler

Demir eksikliği huzursuz bacak sendromunun nedenlerinden biridir, bu da büyük uyku rahatsızlıklarına neden olabilir. Demir, kas spazmlarını ve ağrıları azaltacak seviyede oksijen taşıyarak kas fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olur.

9. Vücut Sıcaklığını Düzenler

Demir vücut ısısını düzenleyen önemli bir kolaylaştırıcıdır. Vücut ısısını sabit tutmak, enzimatik ve metabolik işlevlerin en uygun ve verimli ortamlarında ve sıcaklıklarında gerçekleşebileceği anlamına gelir.

10. Uykusuzluğu tedavi eder

Demir aynı zamanda uykusuzluğun tedavisinde de faydalıdır ve ayrıca sirkadiyen ritimlerini düzenleyerek insanların uyku alışkanlıklarını ve kalitesini geliştirir.

Demir Eksikliğinin Sağlığa Zararları İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Ayşegül

    merhabalar

    toprak yiyen çocuklara demir eksikliği var deniliyor? bu ne kadar doğru acaba?

    • access_time 8 Oca 2018, 20:20
    • Cevapla