Erkeklerde Demir Eksikliği
20 Eyl, 2017 19:16 tarihinde eklendi

Erkeklerde Demir Eksikliği

Erkeklerde Demir Eksikliği

erkeklerde demir eksikliği belirtileri ve tedavisiErkeklerde Demir Eksikliği

Demir eksikliği her ne kadar kadınlarda daha çok görülse de erkeklerde de ciddi oranda yaşanabilmektedir. Gelişen günümüz devri yüzünden besinlerin gördüğü işlemlerden, katkı maddelerinden dolayı bu tarz hastalıkların türemesi oldukça normal.

İnsanlar besinleri doğal bir şekilde tüketemediğinden dolayı vücutlarında bazı bileşenlerin eksikliğini yaşayabiliyorlar. Kansızlık her ne kadar kulağa basit gelse de erkeklerde başta kanser olmak üzere birçok ciddi rahatsızlığa neden olabilmektedir. Yani anlayacağınız demir eksikliği problemi yaşıyorsanız, beraberinde yeni hastalıklara kapılabilir, demir eksikliğini umursamadığınız takdirde sağlık açısından daha da kötüye gidebilirsiniz.

Dünya sağlık örgütü anemi hemoglobin oranının cinsiyet ve çeşitli yaş aralıklarına göre kriterlerini belirleyip sıralama yapmıştır. Yetişkin erkekler 13 g/dL, kadınlarda 12 g/dL’nin altı olarak kabul edilmektedir. Vücudunuzdaki demir oranı bahsettiğimiz değerlerin altında seyrediyorsa, anemi (kansızlık) muhtemeldir. 6 ay – 6 yaş arası çocuklarda ise 11 g/dL, 6 yaş – 14 yaş arası çocuklarda ise 12 g/dL’nin altı anemi teşhisi olarak belirlenmiştir. Alyuvar kan dengeniz normal olsa bile anemi ortaya çıkabilir. Bunun nedeni denge normal olsa bile üretim yetersizliği ve kronik rahatsızlıklar olabilmektedir. Böbrek yetersizliği, ilik tembelliği gibi sağlık sorunları anemiyi tetikleyebilir. Ayrıyeten bağışıklık sistemine bağlı anemilerde meydana gelebilmektedir.

Editörün Tavsiyesi: Çocuklarda Demir Eksikliği ve Anemi

Erkeklerde Demir Eksikliği Belirtileri

Kansızlığın başlıca belirtileri halsizlik, çabuk yorulma, yorgun ve bitkin hissetme, hızlı hareket edildiğinde nefes nefese kalma, üşüme hissi, adale güçsüzlüğü, ellerin soğuması, baş dönmesi ve ağrıması, iştah problemi, saç kırılması ve dökülmesi, kulak çınlaması, uyuma isteği ve uyuya kalma problemidir. Kalp rahatsızlığınız var ise göğüs ağrısı, cildinizde solma, tırnaklarınızın kolay kırılması, dudak çatlaması ve yaraları, zihinsel yorgunluk gibi belirtiler meydana gelebilir.

Belirtiler demir eksikliğini yaşadığınız süreye göre değişkenlik gösterir. Herhangi bir takviye almadan, demir dengenizi düzeltmek için çaba göstermeden, uzun süre bu eksikliği yaşarsanız, daha ciddi belirtilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu belirtiler göz kararmasından tutun da, bayılmaya kadar gidebilir. Kansızlık teşhisi konan herkes bu durumları yaşamaz çünkü kansızlığın şiddeti, süresi ve aneminin nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kadınlar regl olarak kan kaybettiğinden erkeklere göre bu hastalığa kapılma şansları çok daha yüksektir. Erkeklerin yaşadığı demir eksikliği genel olarak mide, kalın bağırsak, kısaca sindirim sistemleriyle alakalıdır.

Erkeklerde Demir Eksikliği Tedavisi

Demir eksikliği tedavisinde en önemli olan şey, sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olmaktır. Demir açısından zengin besinler tüketmeli, doktor tavsiyesiyle birlikte ilaç takviyelerinizi düzenli olarak almalısınız. Düzenli bir şekilde tedaviye devam etmeniz, sağlığınıza çabucak kavuşmanızı sağlayacaktır. Demir değerinizi düzelttiğiniz takdirde sahip olduğunuz belirtilerin tek tek ortadan kalkacağını göreceksiniz.

Demir Eksikliğinin Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Demir İçeren Diyet Listesi İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Myra Estetik Saç Ekimi

    Belirttiğiniz gibi erkeklerde demir eksikliği saç dökülmelerine neden olduğu gibi cilt lekelerine de neden olabiliyor. Önerdiğiniz diyet listesi son derece yararlı.

    • access_time 8 Kas 2017, 12:05
    • Cevapla