fazla demir alımının zararlarıFazla Demir Alımının Zararları

Aslında demir eksikliği teşhisi konmadığı sürece yorgun hissettiğinizde ve koştuğunuzda demir takviyeleri almak, yardımcı olmayacaktır. Belirtileriniz için başka bir sebep olabilir.

Demir takviyeleri her eczanede mevcut olduğundan, kendi kendinizi teşhis etmek cazip gelebilir ancak aşağıdakileri içeren birçok sebeple bu korkunç bir hata olabilir:

Yorgunluk, solukluk, baş dönmesi ve nefes darlığı sadece demir eksikliği anemisi değil, birçok başka durum ve rahatsızlığın semptomu olabilirr. Bu diğer koşullardan bazıları ciddidir. Genel olarak konuşursak, bir hastalığın erken evrelerinde tedavi planı yapılması iyileşme şansını artırır. Doktora görünmek yerine kendi kendinize teşhis koyup tedavi belirlemeniz hem sağlığınızı riske sokabilir hem de vaktinizi boşa harcamış olursunuz.

Demir eksikliği anemisine sahip değilseniz, takviyeler semptomlarınızı hafifletmez. İhtiyacınız olmayan tabletlerde gereksiz yere para harcamayınız.

Gereksiz demir takviyesi vücudunuzun çinko ve bakır dahil diğer mineralleri emmesini engelleyebilir.

Yetişkinlerde demir eksikliği anemisi için öngörülen demir dozları kabızlık, mide bulantısı, kusma ve ishalile ilişkilidir, özellikle de takviyeleri aç karnınıza alıyorsanız.

300 kişiden birinde birinde hemokromatoz var. Vücudun normalden daha fazla demir absorbe ettiği kalıtsal bir hastalıktır. Fazla demir vücudun dokularına zarar verir ve kanser ve kalp rahatsızlığı riskini arttırır. Böyle bir durumda olan insanlar tükettikleri demir miktarını sınırlamalıdır.

Demir Toksik Etkisi Gösterebilir

Demir doz aşımı, demir içeren aşırı miktarda takviye aldığınızda ortaya çıkar. Demir aynı zamanda toksiktir ve yüksek dozlarda alındığında ölümcül olabilir. Özellikle çocuklar evin herhangi bir yerinde ulaşılabilir demir takviyeleri konusunda risk altındadır.

Demir takviyeleri sıkıca kapatılmış ve çocukların erişebileceği yerden uzak tutulmalıdır. Aşırı dozda demirden şüpheleniyorsanız, hemen acil sağlık hizmetlerini arayarak yardım isteyin.

Günlük Demir İhtiyacı Kaç Miligramdır? Tıklayınız