Fazla Demir Alımının Zararları
22 Eyl, 2017 22:28 tarihinde eklendi

Fazla Demir Alımının Zararları

Fazla Demir Alımının Zararları

fazla demir alımının zararlarıFazla Demir Alımının Zararları

Aslında demir eksikliği teşhisi konmadığı sürece yorgun hissettiğinizde ve koştuğunuzda demir takviyeleri almak, yardımcı olmayacaktır. Belirtileriniz için başka bir sebep olabilir.

Demir takviyeleri her eczanede mevcut olduğundan, kendi kendinizi teşhis etmek cazip gelebilir ancak aşağıdakileri içeren birçok sebeple bu korkunç bir hata olabilir:

Yorgunluk, solukluk, baş dönmesi ve nefes darlığı sadece demir eksikliği anemisi değil, birçok başka durum ve rahatsızlığın semptomu olabilirr. Bu diğer koşullardan bazıları ciddidir. Genel olarak konuşursak, bir hastalığın erken evrelerinde tedavi planı yapılması iyileşme şansını artırır. Doktora görünmek yerine kendi kendinize teşhis koyup tedavi belirlemeniz hem sağlığınızı riske sokabilir hem de vaktinizi boşa harcamış olursunuz.

Demir eksikliği anemisine sahip değilseniz, takviyeler semptomlarınızı hafifletmez. İhtiyacınız olmayan tabletlerde gereksiz yere para harcamayınız.

Gereksiz demir takviyesi vücudunuzun çinko ve bakır dahil diğer mineralleri emmesini engelleyebilir.

Yetişkinlerde demir eksikliği anemisi için öngörülen demir dozları kabızlık, mide bulantısı, kusma ve ishalile ilişkilidir, özellikle de takviyeleri aç karnınıza alıyorsanız.

300 kişiden birinde birinde hemokromatoz var. Vücudun normalden daha fazla demir absorbe ettiği kalıtsal bir hastalıktır. Fazla demir vücudun dokularına zarar verir ve kanser ve kalp rahatsızlığı riskini arttırır. Böyle bir durumda olan insanlar tükettikleri demir miktarını sınırlamalıdır.

Demir Toksik Etkisi Gösterebilir

Demir doz aşımı, demir içeren aşırı miktarda takviye aldığınızda ortaya çıkar. Demir aynı zamanda toksiktir ve yüksek dozlarda alındığında ölümcül olabilir. Özellikle çocuklar evin herhangi bir yerinde ulaşılabilir demir takviyeleri konusunda risk altındadır.

Demir takviyeleri sıkıca kapatılmış ve çocukların erişebileceği yerden uzak tutulmalıdır. Aşırı dozda demirden şüpheleniyorsanız, hemen acil sağlık hizmetlerini arayarak yardım isteyin.

Günlük Demir İhtiyacı Kaç Miligramdır? Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. ibrahim

  Böyle yararlı konuların paylaşımlarını yaptığınız, emek verip yazdığınız için teşekkür ederiz. Sitenizin başarılarının ve güncelliğinin devamını dileriz..

  • access_time 8 Kas 2017, 9:50
  • Cevapla
 2. ELVAN

  Merhaba 5 yaşında bi oğlum var doktora gittik sikayetlerimizi anlattık muayene etti kan aldırmamiz gerektiğini söyledi fakat onu başaramadık ama bizim anlattıklarımız ve doktorun muayenesi sonucu doktor kansızlık sınırında bu çocuk dedi hiç birşey yazmadı haliyle belki risk almak isteMedi çünkü tahlil yok ortada peki ben bu durumda neler yapmalıyım iyileştirici değilse bile önleyici doz olarak demiri nasıl kullanabilirim yardimci olursaniz çok sevinirim

  • access_time 17 Tem 2018, 19:22
  • Cevapla