Ferittin Düşüklüğü
24 Tem, 2018 11:30 tarihinde eklendi

Ferittin Düşüklüğü

Ferittin Düşüklüğü

Ferritin düşüklüğü, Alyuvarlar alınan oksijeni vücudumuza taşırlar. Alyuvarların içerisinde ise demir bakımından zengin olan hemoglobin bulunmaktadır. Demir eksikliği durumunda hemoglobin miktarı düşer ve vücutta sağlıklı alyuvar üretimi azalır. Sağlıklı alyuvarın azlığı sebebi ile kansızlık meydana gelir. Yani aldığımız oksijenin vücudumuza taşınması adına demir baş rolü oynar.

Ferittin Düşüklüğü

Demir ferittin adlı bir protein tarafından depolanır. Ferittin adlı demir deposunda demir azaldığı takdirde çeşitle belirtiler tezahür eder. Kanda ki ferittin miktarı vücuttaki demir oranını yansıtır. Kandaki ferittin miktarının azalmasına ferittin eksikliği yada ferittin düşüklüğü denmektedir. Ferittin oranı düşerse kişi de demir eksikliğinin görünmesi içten değildir.

Demir eksikliğinden kaynaklı anemiler, proteinin eksik olması, aşırı adet kanamaları, kanamalı sindirim sistemi rahatsızlıkları, bağırsakta demir emilimini engelleyen faktörler ferittin düşüklüğüne neden olur. Bununla birlikte hepatit, yetersiz beslenme, aşırı alkol tüketme, C vitamini eksikliğide ferittin düşüklüğüne neden olabilir. Ferittin vücutta eksik olan demiri karşılamak adına devreye girse de yeterli demir alınmadığı takdirde depo dolmayacak ve bu da demir eksikliğini ciddi boyutlara taşıyıp belirtilerin baş göstermesine sebebiyet verecektir.

Oksijenin etkili kullanılması için vücutta yeterli miktarda demirin olması gerekmektedir. Vücutta yeterli demirin bulunmaması oksijenin etkili kullanılmamasına sebebiyet verecektir. Bununla birlikte çeşitli belirtiler ortaya çıkacak ve herhangi bir önlem alınmamasını durumunda nu eksiklik ilerleyecektir. Eksikliğin ilerlemesi kalp yetmezliği ile sizi başbaşa bırakabilir. Tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan ferittin düşüklüğü ve demir eksikliği tehlike arz etmektedir. Ferittin düşüklüğü özellikle kadınlarda oldukça yaygındır. Çocuklarda ferittin düşüklüğü öğrenme güçlükleri ve odaklanma gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Çocuklarda bir diğer belirtisi ise pika sendromudur. Pika sendromu ferittin düşüklüğünden kaynaklı tebeşir, kalem ucu, kül, toprak yeme isteğidir. Tedavi edilip ferittin düşüklüğü normal düzeye getirilir ise bu istekler ortadan kalkacaktır

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *