Ferittin Eksikliği
3 Tem, 2018 11:30 tarihinde eklendi

Ferittin Eksikliği

Ferittin Eksikliği

Ferittin eksikliği ile birlikte demir eksikliği ortaya çıkar. Ferittin eksikliği ile demir eksikliği birbiri ile bağlantılıdır. Ferittin demirin depolandığı bir proteindir. Bu depoda demirin azalması ile birlikte demir eksikliği meydana gelir. Yaptırılan tahlilde ferittin düşüklüğüne bağlı demir eksikliği olması gereken değerin altında ise demir eksikliği anemisi teşhisi konulur.

Ferittin Eksikliği

Demir vücuda oksijen taşınması adına oldukça önemlidir. Bununla birlikte ferittin eksikliği ile yeterli miktarda demir olmaması kan üretimini azaltacak ve dokular oksijen az gidecektir. Dokulara oksijenin az gitmesi o dokuların zarar görmesine yol açar ve hastalıklar ortaya çıkmaya başlar.

Ferittin eksikliği bir kaza veya diğer sebeplerden kaynaklı kan kayıpları ile oluşur. Kazalar sonucu meydana gelen iç kanamalar ve yaralar, mesanede ve böbreklerde bulunan kanser, kronik enfeksiyonlar, aşırı adet kanamaları, antibiyotik ve uzun süreli kan sulandırıcı kullanmak kan kaybına bağlı ferittin eksikliğine bağlı olan nedenlerdir.

Gıdalardan alınan demirin sindirim sisteminde yeterin emilip işlenmemesi ferittin eksikliğine sebebiyet veren bir diğer durumdur. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklar veya beslenme bozukluklarıda ferittin eksikliğine sebebiyet verir.

Bağırsak hastalıkları demirin ferittin ile etkileşimini keser. Yani vücuda yeterli miktarda demir alınsa da bağırsak hastalıkları sebebi ile ferittin de yine eksiklik görülür. Bağırsak hastalıkların ferittini etkilemesi ferittinin ince bağırsağın epilemsi dokusunda bulunmasından kaynaklanmaktadır. İlaç kullanımından kaynaklı yine ferittin depolarında azalma görülebilir. Bazı ilaçların içerisinde bulunan kimyasallar ferittini etkileyebilmekte. Bu tip durumlarda harekete geçmeden önce doktora başvurmanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *