Ferritin eksikliği için ne yemeli?
7 Şub, 2018 16:39 tarihinde eklendi

Ferritin eksikliği için ne yemeli?

Ferritin eksikliği için ne yemeli?

 

Ferritin eksikliği için ne yemeli?

Demir oksijen ve karbon dioksit taşınması, enerji metabolizması ve birden fazla nörotransmitterin sentezi için gerekli olan diyet mineralidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, demir eksikliği, dünyadaki en yaygın besin eksikliği olmaya devam ediyor ve tahminen iki milyar kişi bu durumdan etkileniyor. Ferritin demir için bir saklama yeri olarak vücutta işlev gören bir proteindir. Ferritin seviyeleri, sistemik demir seviyelerine göre dalgalanabilir, bu nedenle demir eksikliği veya fazlalığının göstergesidir. Ferritin seviyeleri düşük olduğunda, bireyin bir ferritin eksikliği olduğu söylenir; bu demir eksikliği anemisi olarak da bilinen bir durumu işaret eden çok sayıda tespitten biridir.

Ferritin / demir eksikliğinin en yaygın nedeni, tek başına ya da vücudun aşırı demir kaybıyla birlikte diyet demirinin yetersiz alınmasıdır. Sığır eti, tavuk, hindi ve balık gibi hayvansal gıdalardan tamamen kaçınan katı vejeteryanlar ferritin eksikliği riski altındadır. Doğum öncesi yaştaki kadınlar, büyük bir bölümünde menstruasyon yoluyla aylık kan (ve dolayısıyla demir) kaybına bağlı olarak, eksikliğe duyarlıdırlar.

Tedavisi ve yenmesi gerekenler

Ferritin eksikliğinin tedavisi genellikle diyetteki demir açısından zengin gıdaları artırmak suretiyle karşılanabilir. Dana sığır eti, tavuk, hindi ve balık gibi hayvan kaynaklı “et” sadece demir açısından zengin değildir, aynı zamanda heme demiri denilen emilebilir bir form içerir. Bitki kaynaklı tahılların yanı sıra ıspanak gibi sebzeler de iyi bir demir kaynağıdır. Bununla birlikte, bitkisel form kolayca absorbe edilmez. Bu, heme olmayan formu heme formuna dönüştürmek için yemeklerle birlikte C vitamini alarak tolere edilebilir. İlaç Enstitüsü tarafından belirlenen Diyet Referans Alımlarına göre doğurganlık çağındaki kadınların 18 mg / gün demir tüketmeleri önerilir; yetişkin erkeklerde ise bu alt limit 8 mg / gün’dür.

Sağlık uzmanları hem reçeteyle hem de tezgah üstü çok sayıda demir takviyeli ilaçlarla ilgili tavsiyelerde bulunabilirler. B-vitaminleri, folik asit ve B-12 vitamini eşzamanlı olarak alıp almayacağına dair bir değerlendirme, tam kan sayımı sonuçlarına bağlı olarak da belirlenebilir.

Editörün Tavsiyesi: Ferritin Nedir? Ferritin Düşüklüğü, Belirtileri Ve Tedavisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *