Ferritin Eksikligi
13 Haz, 2018 18:00 tarihinde eklendi

Ferritin Eksikligi

Ferritin Eksikligi

Ferritin Eksikliği Nedir:

Ferritin; Bu protein vücudunuzdaki demirin depolanmasına yardımcı olur ve düşük seviyede ferritin genellikle düşük seviyede depolanmış demiri gösterir.,

Demir, oksijen ve karbon dioksit taşınması, enerji metabolizması ve çoklu nörotransmitterlerin sentezi için gerekli olan temel bir besin mineralidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, demir eksikliği dünyadaki en yaygın besin eksikliğidir ve tahmini iki milyar insan etkilenmektedir. Ferritin, demir için bir depolama alanı olarak vücutta işlev gören bir proteindir. Ferritin seviyeleri, sistemik demir seviyelerine göre dalgalanma gösterebilir, bu nedenle demir eksikliği veya fazlalığının göstergesidir. Ferritin seviyeleri düşük olduğunda, bireyin ferritin eksikliğine sahip olduğu söylenir; Demir eksikliği anemisi olarak da bilinen bir duruma işaret eden sayısız endekslerden biridir.

Ferritin Nedenleri:

Ferritin / demir eksikliğinin en yaygın nedeni, tek başına ya da vücuttaki aşırı demir kaybıyla birlikte, diyet demirinin yetersiz alımıdır. Sığır eti, tavuk, hindi ve balık gibi “hayvansal” gıdalardan tamamen kaçınan katı vejeteryanlar, ferritin eksikliği riskini artırmaktadır. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar da, büyük ölçüde aylık kandan menstrüasyona bağlı olarak, eksikliğe de duyarlıdırlar.

Ferritin Eksikliği Tedavisi:

Ferritin eksikliğinin tedavisi genellikle diyette demir bakımından zengin gıdaların artmasıyla karşılanabilir. Sığır eti, tavuk, hindi ve balık gibi hayvansal kaynaklı “et” sadece demir açısından zengin değildir, aynı zamanda heme demiri adı verilen iyi emilebilen bir form içerir. Bitki kaynaklı tahıllar, ıspanak gibi sebzeler de iyi bir demir kaynağıdır. Bununla birlikte, burada bulunan form, kolayca emilemez (heme içermez). Bu, heme’yi heme formuna dönüştürmek için yemeklerle birlikte C vitamini alarak aşırı gelebilir. Tıp Enstitüsü tarafından belirlenen referansa göre, doğurganlık çağındaki kadınların 18 mg / gün demir tüketmesi tavsiye edilirken yetişkin erkeklerde 8 mg / gün kullanılması tavsiye edilir. Sağlık bakımı uygulayıcıları, hem reçete ile hem de reçetesiz olarak kullanılabilen çok sayıda demir takviye tipi hakkında tavsiyede bulunabilirler. Tam kan sayımının sonuçlarına bağlı olarak b-vitaminleri, folik asit ve vitamin B-12’yi eş zamanlı olarak almayla ilgili bir değerlendirme de belirlenebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *