Ferritin Seviyesi Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
21 Kas, 2017 18:11 tarihinde eklendi

Ferritin Seviyesi Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ferritin Seviyesi Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ferritin Seviyesi TestiFerritin Seviyesi Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ferritin, vücudunuzdaki demir ile aynı değildir. Ferritin, demiri depolayan ve vücudunuz ihtiyaç duyduğunda serbest bırakan bir proteindir. Ferritin genellikle vücudunuzun hücrelerinde yaşar ve kan dolaşımında çok az miktarda bulunur. Ferritin yaklaşık % 20 oranında demir içermektedir. Bir kişinin kanında normal demir seviyesine sahip olması önemlidir, ancak depolarda yeterli miktarda demir bulundurmak da önemlidir. Bir kişide yeterli ferritin yoksa, demir depoları hızlı bir şekilde tükenebilir.

Ferritinin en büyük konsantrasyonları, karaciğer hücrelerinde (hepatosit olarak bilinir) ve bağışıklık sisteminde (retiküloendotel hücreler) bulunur. Ferritin, daha fazla alyuvar üretme ihtiyacı oluşana kadar, vücudun hücrelerinde depolanır. Vücut hücreleri ferritin salınımını sinyal verir ve ferritin daha sonra, transferrin adı verilen başka bir maddeye bağlanır. Transferrin, ferritini yeni kırmızı kan hücrelerinin yapıldığı yere taşımak için ferritin ile birleşen bir proteindir. Transferrin’i demir için özel bir taksi olarak düşünebilirsiniz.

Ferritin testi nedir?

Kırmızı kan hücreleri, vücudunuz tüm hücrelerine oksijen ve besin taşımak için görevlidir. Taşınmanın sağlıklı bir şekilde devam etmesi ise, kırmızı kan hücrelerinde bulunan demir ile ilgilidir. Yeterli demir olmadan, kırmızı kan hücreleriniz vücut hücrelerinize yeterli oksijen sağlayamaz. Bununla birlikte, fazla miktarda demir de vücudunuz için iyi değildir. Yüksek ve düşük demir seviyeleri, ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Doktorunuz vücudunuzda demir eksikliği veya aşırı demir yükü olduğundan şüphelenirse, ferritin testi isteyebilir. Ferritin testi, vücudunuzdaki depolanan demir miktarını ölçerek, demir seviyenizin genel bir resmini verir.

Bir ferritin testinin amacı nedir?

Kanınızdaki ferritin ne kadar çok olursa, vücudunuzdaki demir miktarı da o kadar fazla olur. Yapılan ferritin testi sonucunda, kanınızda yeterince ferritin bulunması veya olması gerekenden fazla miktarda ferritin bulunması, genel demir seviyeleriniz hakkında doktorunuza ipucu verir.

Düşük ferritin seviyeleri belirtileri nelerdir?

Düşük ferritin seviyeleri ile ilişkili aşağıdaki belirtilerden birine sahipseniz, doktorunuz ferritin testi isteyebilir:

  • Aşırı yorgunluk, halsizlik
  • Baş dönmesi
  • Kronik baş ağrısı
  • Açıklanamayan zayıflık
  • Kulak çınlaması
  • Sinirlilik
  • Bacak ağrıları
  • Nefes darlığı

Ferritin kan testi sonuçlarını anlamak

Ferritin kan testi sonuçlarınız ilk olarak, düzeylerinizin normal aralıklarda olup olmadığını görmek için değerlendirilir. Genellikle normal kabul edilen aralıklar ise:

  • Erkeklerde mililitrede 20-500 nanogram
  • Kadınlarda mililitrede 20 ila 200 nanogram olarak belirtilir.

Kandaki ferritin seviyeleri için, tüm laboratuvarların aynı sonuçlara sahip olmadığını unutmayın. Yukarıda belirtilenler standart aralıklardır, ancak ayrı laboratuvarların farklı değerleri olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *