Fibroidler ve Demir Eksikliği Anemisi Arasındaki Bağlantı
8 Ara, 2017 22:37 tarihinde eklendi

Fibroidler ve Demir Eksikliği Anemisi Arasındaki Bağlantı

Fibroidler ve Demir Eksikliği Anemisi Arasındaki Bağlantı

FibroidlerFibroidler ve Demir Eksikliği Anemisi Arasındaki Bağlantı

Gebelik, doğum ve menstrüel kanama ile birlikte, miyom demir eksikliği anemisi gelişebilir. Fibroidler semptomatik veya asemptomatik olabilir, ancak vücuttaki demir depolarının tükenmesi ile olan bağlantıları ciddi endişe kaynağıdır.

Fibroidler Nedir?

Fibroidler anormal büyümeler ve benign tümörlerdir ve kadın rahminde bulunur. Kadınlar aynı anda birçok fibroid tümörü gelişebilir. En yaygın miyomlara intramural miyomlar denir ve bunlar genellikle rahim astarında oluşur.

Submukozal fibroidler uterusun iç astarında oluşur ve ağır adet kanamaları ile yakından ilişkilidir. Subserozal miyomlar uterusun dışındaki yerlerine göre ayırt edilirler.

Fibroidler ne kadar yaygın?

ABD istatistiklerine göre 50 yaşın altındaki kadınların yüzde 20 ila yüzde 80’inin yaşamları boyunca miyom gelişebilmektedir. Vücutta kendilerini ayakta tutmak için çok miktarda kan gerektirdiği için miyomlar kronik kan kaybına neden olabilir ve doğum ile etkileşime girebilir. Ne yazık ki, genellikle tespit edilmeden önce bir beyzbol topu veya greyfurt boyutuna ulaşırlar.

Hangi Kadınlar En Yüksek Risk Altındadır?

Doktorlar miyomun neden geliştiğinden tam olarak emin değillerse de, bazı kadınları diğerlerinden daha fazla risk altına sokan bazı faktörler var.

Zamanla gelişen östrojen seviyeleri fibroid gelişmesine yol açabilir, çünkü Myomlar 45 ve 50 yaşları arasında menopoz öncesi kadınlarda en yaygın şekilde görülür. Gebelik, vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerini artırdığından, hamile kadınlar da miyobu geliştirecek durumdadır. Araştırmalar, Afrikalı Amerikalı kadınların ve miyom ailesinde miyom öyküsü olan kadınların da bu durumu geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir.

Fibromların Belirtileri

Miyomların çoğu benign olmasına rağmen, çok acı verici olabilirler ve bir kadının vücudunda çeşitli semptomlara neden olabilirler.

Genel semptomlar arasında karın ağrısı, menstruel periyotlardaki ağır kanamalar ve kan pıhtıları sayılabilir. Diğer kadınlar mesanedeki miyomlarla olan baskının artması nedeniyle sık idrara çıkarlar. Fibroidler aynı zamanda rektuma baskı uygulayarak şiddetli rektal ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte, bazı fibroidler semptomatik değildir, bu nedenle teşhis ve tedavide gecikmeye neden olur.

Fibroitler ve Demir Eksikliği Arasındaki Bağlantı

Miyomlar genellikle menstruasyon kanamasına yol açtığından bunlara sahip kadınlar demir eksikliği riski altındadır. Miyomların uterusta kanaması, vücuttaki demir depolarının tükenmesine neden olur ve bu da birçok önemli bedensel fonksiyona müdahale eder. Tedavi edilmediğinde, demir eksikliği anemisi düzensiz bir kalp atışı ve gebelik komplikasyonlarına neden olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Hepatit C ve Anemi Arasındaki İlişki Ve Belirtiler

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *