Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Demir Eksikliği
20 Eyl, 2017 17:17 tarihinde eklendi

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Demir Eksikliği

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Demir Eksikliği

gastrik bypass ameliyatı sonrası demir eksikliğiGastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Demir Eksikliği

Demir eksikliği ve anemi gastrik bypass sonrasında, tüp mide ameliyatları veya ayarlanabilir mide bandından sonra görülür. Bu özellikle kadınlarda geçerlidir. Aslında demir eksikliği, bu ameliyatı geçirdiğinde menopozdan geçmiş kadınların yarısından çoğunda görülebilir.

Demir eksikliği ameliyat sırasında yapılan değişikliklerden kaynaklanan bir yan etkidir. Etler, baklagiller ve demir destekli tahıllar gibi gıdalardaki demirin çoğu ince bağırsağınızın (duodenumun) ilk kısmında emilir. Ancak gastrik bypass prosedüründen sonra, yemek oniki parmak bağırsağını bypass eder. Bu, demir eksikliği ve diğer beslenme sorunlarına yol açabilir.

Standart bir multivitamin (18 mg) içerisindeki demir miktarı, bu tür ameliyatlarınız varsa anemiyi önlemek için yeterli olmayabilir. Bir mide baypasından sonra demir eksikliği varsa daha fazla demir almalısınız.

Kimler Risk Altında?

Demir eksikliği, menopozdan sonra bu ameliyatı olan kadınlarda daha sık görülür. Bu yaş grubundaki kadınların yarısından fazlası ortaya çıkabilir. Gastrik bypass ameliyatı olan erkeklerde de demir eksikliği gelişebilir. Fakat bu yan etki kadınlara kıyasla çok daha az olur.

Gastrik Bypass Sonrası Demir Eksikliği Belirtileri

Demir vücudunuzda birçok önemli role sahiptir. Saçınızın, cildinizin ve tırnağınızın sağlığı için önemlidir. Hemoglobin üretmeye de yardımcı olur. Bu, vücudunuza oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan maddedir. Demir eksikliği nedeniyle anemi olduğunuzda aşağıdaki durumlar gelişebilir:

 • Enerji eksikliği
 • Zayıflık
 • Baş ağrısı
 • Hızlı kalp atımı
 • Saç kaybı
 • Kırılgan tırnaklar
 • Soluk veya sarı cilt
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Kulaklarınızda tuhaf çınlama hissi
 • Buz veya kil yeme isteği (pagofagia)

Gastrik Bypass Sonrası Demir Eksikliği Teşhisi

Sağlık uzmanınız yukarıdaki belirtilerin herhangi birinin varlığında demir eksikliği veya aneminiz olup olmadığını anlamak için kan testleri isteyecektir. Erken aşamalarında, demir eksikliği vücudunuzdaki demir depolarını kullanmaya başlar. Bu, ferritin düzeylerinizi test ederek görülebilir. Ferritin vücudunuza demir depolayan bir proteindir. Ferritin seviyeniz düşükse, demir seviyeniz de muhtemelen düşüktür.

Demir eksikliği anemiye dönüşürse, diğer sorunları bulmak için eksiksiz bir kan sayımı testine ihtiyacınız olacaktır. Bunlar, düşük hemoglobin, daha düşük sayıda kırmızı kan hücresi ve daha küçük kırmızı kan hücresi boyutunu içerebilir.

Erkekler için veya menopoza giren kadınlar için, demir eksikliği anemisi gastrik bypass ameliyatıyla ilişkili olmayabilir. Doktorunuz, bağırsak gibi başka yerlerde kan kaybı nedeniyle anemi gelişip gelişmediğini anlamak için kolonoskopi yapabilir.

Gastrik Bypass Sonrası Demir Eksikliği Tedavisi

Birçok kişi diyetlerinde bazı değişiklikler yaparak demir seviyelerini yükseltebilir. Demir eksikliği bir gastrik bypass prosedürüne bağlıysa, sağlık ekibiniz muhtemelen demir takviyeleri reçete eder. Bu ekstra demir takviyesi mutlaka doktorunuzun reçete ettiği bir ilaç olmalıdır. Doktorunuz gastrik bypass sonrasında daha iyi emebileceğiniz belirli bir demir türünü önerecektir.

Genç bir erkek veya kızsanız veya doğurganlık çağındaki bir kadınsanız, 2 multivitamin artı 50 mg ila 100 mg günlük demir ihtiyacınız olabilir (bkz. Demir Etkileşimli Multivitaminler ve Yan Etkileri). Ayrıca, vücudunuzun daha fazla miktarda demir absorbe etmesine yardımcı olması için C vitamini takviyesine veya diğer takviyelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Doktorunuz size ihtiyacınız olan miktarda demiri söyleyecektir.

Demir takviyesi yan etkilere neden olabilir. Birçok kişide kabızlık ve bulantı rapor edilmiştir.

Bazı insanlar için demir takviyeleri yeterli değildir. Bu genellikle menstrüel adetli kadınlar için geçerlidir. IV (intravenöz) hattı (bkz. IV Demir Terapisi: Endikasyon ve İlaç Seçenekleri) veya kan nakli yoluyla demir almanız gerekebilir. Veya emdiğiniz demir miktarını artırmak için daha fazla cerrahiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *