Gebelikte Demir Eksikliği
4 Ara, 2017 18:11 tarihinde eklendi

Gebelikte Demir Eksikliği

Gebelikte Demir Eksikliği

Gebelikte demir eksikliğiGebelikte Demir Eksikliği

Hamilelik sırasında bir kadının vücudundaki kan miktarı artar, bu nedenle kendisi ve büyüyen bebeği için daha fazla demire ihtiyacı vardır. Hamilelik sırasında çok az demir alımı bir kadının demir eksikliği anemisi ve bebeğin düşük doğum ağırlığı riski, erken doğum ve düşük demir seviyesi riski artar.

Çok az demir almak bebeğin doğumdan sonra gelişmesine de zarar verebilir. Bu nedenle hem anne hem fetus hem de yeni doğan bebek için yeterli demir önemlidir.

ABD’de yapılan uzun süreli bir araştırma, gebelerin toplam yüzde 18’inde demir eksikliği olduğunu ve her trimesterde demir eksikliğinin kötüleştiğini ortaya koydu. Birinci trimesterdeki kadınların yüzde 7’sinden azında demir eksikliği vardı, ikinci trimesterde yüzde 14’ten fazla, üçüncü trimesterde ise yaklaşık yüzde 30’du. Demir takviyelerinin, gebe kadınlarda IDA’yı önlediği ve yenidoğan bebeklerine zarar vermediği tespit edildi.

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Kolejinden Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine kadar değişen ajanslar, demir eksikliğinin hamile kadınları, özellikle sağlıklı olmayan ve / veya yetersiz beslenenleri ve bebeklerini risk altına soktuğunu kabul eder. Kadın doğum uzmanları veya sağlık uzmanları tarafından değerlendirildikten sonra, hamile kadınlara genellikle günlük demir alımını günde 27 mg’a getirmek için bir demir takviyesi verilir; bu miktar Amerikalılar İçin Diyet Rehberleri tarafından önerilen miktardır. 19-50 yaş grubundaki kadınlar normalde 18 mg / gün demir gerektirir.

Hamilelik sırasında bir kadın vücudu daha fazla kan ve bu nedenle daha fazla demir gerektirir, ancak sağlıklı yeni anneler emzirirken bile ekstra demire ihtiyaç duymazlar. Doğum sırasında çok miktarda kan kaybı yaşayan veya gebelik sırasında, özellikle üçüncü trimesterde IDA geçiren bazı kadınlar, emzirirken demirler seviyelerini izlemeleri gerekebilir, ancak genellikle takviyeye ihtiyaç duymazlar. Bol miktarda kalori ve sıvı içeren demir içeriği zengin bir diyet, yeni annelerin çoğunun sağlıklı bir anne sütü tedarik etmesine yardımcı olur. Emziren kadınlar genellikle 8-10 mg / günlük demire ihtiyaç duyarlar.

Editörün Tavsiyesi: Hamilelikte Demir Eksikliği ve Tedavisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *