Günlük Demir İhtiyacı Kaç Miligramdır?
17 Eyl, 2017 14:43 tarihinde eklendi

Günlük Demir İhtiyacı Kaç Miligramdır?

Günlük Demir İhtiyacı Kaç Miligramdır?

günlük demir ihtiyacı kaç miligramGünlük Demir İhtiyacı Kaç Miligramdır?

Demir, oksijen taşıyan iki protein olan hemoglobin ve miyoglobin üretimi için gereklidir. Bu nedenle, günlük faaliyetlerinizi yerine getirecek kadar enerjiye sahip olmak için diyetiniz bol miktarda dmeir içermelidir.

Yeterli miktarda demir almadığınızda, demir eksikliği anemisi gelişme riskiniz mevcuttur; bu durum, alyuvarlarınızın vücudunuzdaki tüm hücrelere yeterli oksijen taşıyamayacağı bir durumdur. Demir eksikliği anemisi olan insanlar aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olabilirler:

  • Yorgunluk
  • Zayıflık
  • Hafıza ve düşünce ile ilgili sorunlar
  • Soğuk hissetmek
  • Dilde iltihaplanma

Demir eksikliği, demir içeren gıdaların yeterince tüketilmemesi ya da demir emilimi konusunda sorun yaşıyorsanız oluşabilir. Menstrüasyondan sonra kan kaybı nedeniyle çoğu kadının erkeklerden daha fazla demirine ihtiyacı vardır ve hamile kadınların gelişmekte olan fetüs için daha fazla demir almaları gerekir. Ülser veya diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarına bağlı kan kaybı da demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Demir eksikliği semptomlarınız varsa, demir eksikliğinin sorun olup olmadığını veya başka sebeplerin olup olmadığını belirlemek için kan testleri ve taramalar yaptırmalısınız. Bu durumu kendiniz teşhis etmeye ve tedavi etmeye çalışmayın.

Günlük Ne Kadar Demire İhtiyacım Var?

Bu cinsiyetinize ve yaşınıza bağlıdır. Yetişkin erkeklerin günde yaklaşık 8 miligram (mg) demir almaları gerekir ve menopoz öncesi yetişkin kadınların günde 18 mg demire ihtiyaçları vardır. 50 yaş üzerindeki kadınların günde yaklaşık 8 mg demire ihtiyacı vardır.

Demir içeren gıdaları bol sağlıklı bir diyet öğünleriyle birlikte almak genellikle demir eksikliğini önlemenin en iyi ve en güvenli yoldur.

Et, kümes hayvanları, baklagiller, istiridye, ton balığı, domuz eti, fındık, koyu yeşil sebzeler, domates suyu ve patatesler demirin doğal kaynaklarındandır.

Demir Diyet İlacı Olarak Nasıl Alınır?

Çoğu kişi günlük tükettiği gıdalardan yeterli miktarda demir alır ve bir sağlık kuruluşu tarafından reçete edilmedikçe demir takviyeleri kullanılmamalıdır. Prenatal vitamin ve mineral takviyeleri genellikle demir içerir ve ağır periyotlu kadınlar ilave demir gerektirebilir.

Demir takviyeleri konusunda dikkatli olmalısınız. Doktorunuz size fazlasını reçete etmediği sürece günde 45 mg’dan fazla demir almayın. Bu ölçüden daha yüksek demir alımı demir toksisitesine neden olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *